Oficiali Vilniaus miesto plėtros agentūra

Bernardinų kapinės

Bernardinų kapinės – kone tinkamiausia vieta rudeniniams apmąstymams.  Neabejojame, kad padarysite ir netikėtų atradimų.

Užupyje, Vilnios dešiniajame krante, esančios Bernardinų kapinės – antrosios pagal senumą Vilniaus kapinės. Taip pat tai – vienas gražiausių XIX amžių menančių istorinių-kultūrinių objektų, kuriems būdingi klasicizmo bruožai. 1969 m. kapinės buvo paskelbtos respublikinės reikšmės istorijos paminklu.

Vilniaus Bernardinų kapinės įsteigtos 1810 metais, jau daugiau nei 200 metų yra įvairių kultūros, visuomenės bei mokslo veikėjų amžinojo poilsio vieta.

Trumpa Istorija

Užupyje, tarp Polocko bei Žvirgždyno gatvių ir dešiniojo Vilnios kranto, esančios Bernardinų kapinės įkurtos 1810 metais.

Kapinių įkūrimo datą liudija pastatyta mūrinė klasicizmo stiliaus koplytėlė. Neišlikusioje šios koplytėlės paminklinėje lentoje įkūrimui skirtame įraše lenkų kalba rašoma apie kapinių priklausymą Vilniaus kunigų bernardinų bažnyčiai ir toje vietoje laikytas pirmąsias mišias.

1812 m. kapinės buvo aptvertos mūrine tvora, pastatyti vartai su varpine ir kaimo sodybą primenančiais mediniais varteliais, sargo namelis. 1814 m. kapinės tapo Bernardinų bažnyčios parapijos kapinėmis. Netrukus buvo pastatyti kolumbariumai, į kurių nišas talpindavo karstus ir juos užmūrydavo.

1827 m. pastatyta ir koplyčia, jos požemyje įrengta kripta su katakombomis. XIX a. kapinės priminė parką. Medžiai, krūmai, akmenimis grįstas pagrindinis takas bei takeliai su vaizdais į upę traukė miestiečius, antkapinių paminklų užrašai kvietė sustoti, pasimelsti.

Bernardinų kapinės dabartinį vaizdą įgijo 1861 m., po to, kai buvo bandoma jas panaikinti, tačiau caras Aleksandras II-sis panaikino įsaką dėl kapinių uždarymo.

Pagal plotą šios kapinės už Rasų kapines yra mažesnės tris kartus, jose palaidota daug žymių mokslininkų, kultūros ir visuomenės veikėjų.

Bernardinų kapinės, kaip ir Rasų kapinės, 1969 m. paskelbtos respublikinės reikšmės istorijos paminklu. Jose nebelaidojama, išskyrus išimtinius atvejus, kuomet artimieji gali būti palaidoti šeimos kapavietėse.

Adresas:
Žvirgždyno 3, Vilnius 01205Google Maps
Telefono nr.:
Kaina:

Įėjimas nemokamas

Naudodamiesi šia svetaine, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu analizės, reklamos ir personalizuoto turinio tikslais. Norėdami gauti daugiau informacijos,skaitykite čia.