Senosios žydų kapinės Olandų g.

Senosios žydų kapinės (Olandų g.) – žydų visuomenės ir religinių veikėjų amžino poilsio vieta. Jose pastatytas memorialinis paminklas su iškaltais įrašais žydų rašmenimis.

Prieš daugiau nei dešimtmetį sukurtas paminklas buvo pastatytas iš Tauro kalno laiptams sovietmečiu panaudotų paminklinių akmenų. Statant paminklą šie paminkliniai akmenys buvo išmontuoti ir sugrąžinti į kapines. Kapinių teritorijoje yra apie 70 betono antkapinių paminklų ir jų fragmentų.

Istorija byloja, kad iki 1946-ųjų veikusios žydų kapinės buvo sunaikintos sovietmečiu ir per daugelį metų spėjo apaugti brūzgynais.

Kapinės anksčiau užėmė 11 ha teritoriją, kurioje per visą veikimo laikotarpį palaidota apie 70 tūkst. žmonių. Tarp jų – ne vienas iškilus žydų tautos mokslo, kultūros, visuomenės veikėjas, prisidėjęs prie žydų kultūros puoselėjimo Vilniaus krašte.

Trumpa istorija

Užupyje esančios senosios žydų kapinės per pastaruosius metus pasikeitė neatpažįstamai: 11 ha teritorijoje atsivėrė alėjos, takai, įrengti informaciniai stendai.
Sutvarkytos kapinės tampa ramia gražia susikaupimo ir atminties vieta, kurioje galima sužinoti daugiau apie Vilniaus ir čia gyvenusių žydų istoriją. Kapinių teritorijoje įrengti informatyvūs stendai, kuriuose galima rasti informacijos apie senąsias Vilniaus žydų kapines, sužinoti, kaip jos keitėsi nuo 1831-ųjų iki šių dienų. „Kapinės buvo suskirstytos į 8 kategorijų sklypus. Rabinus ir turtingus žmones laidojo pirmos, antros ir trečios kategorijos, brangiai apmokestintose vietose.

Labiau pasiturintiems ar visuomenei nusipelniusiems nariams buvo statomi ypatingos meninės vertės paminklai“, – rašoma viename informacinių stendų.
Vilniaus žydų senosios Olandų kapinės yra įtrauktos į kultūros paveldo vertybių sąrašą. Šiuo metu kapinės patenka į Pavilnių regioninio parko teritoriją.

Tikimasi, kad artimiausiu metu senosios žydų kapinės bus vis labiau lankomos ir pastebimos turistų.

Adresas:
Krivių g. 123, Vilnius 01210Google Maps

Verta pamatyti

YIVO kvartalas
YIVO kvartalas

Vilniuje A. Vivulskio gatvėje, prie 18 namo, galite pamatyti žydų mokslo instituto YIVO atminimo lentą.