YIVO kvartalas

Vilniuje A. Vivulskio gatvėje, prie 18 namo, galite pamatyti žydų mokslo instituto YIVO atminimo lentą.

Nuo 1933 m. A. Vivulskio gatvėje veikė svarbiausias Rytų Europos žydų kultūros ir istorijos tyrimų centras – visos Lietuvos litvakų bendruomenės istorijos, o kartu ir Lietuvos istorijos pažiba, kur buvo susitelkusi šviesuomenė.

Šia atminimo lenta siekiama priminti laikus, kai 1940 m. YIVO pastato ir pačios institucijos Lietuvoje nebeliko. Tačiau šiandien jis gyvuoja toliau. Anuomet YIVO instituto garbės prezidiumo nariais buvo patys žymiausi to meto pasaulio žydai mokslininkai ir visuomenės veikėjai: Albertas Einšteinas, Zigmundas Freudas, Edvardas Bernšteinas, Šimonas Dubnovas. Vienas iš instituto idėjos autorių, organizatorių ir jo ilgametis vadovas buvo žymiausias to meto jidiš filologas, pirmasis jidiš Amerikos profesorius (JAV gyveno nuo 1939 m.) Maksas Vainraichas.

Antrojo pasaulinio karo metais, kai instituto veikla Lietuvoje buvo nebeįmanoma, YIVO centru tapo JAV filialas. „YIVO Institute for Jewish Research“ Niujorke ir dabar tebeveikia kaip vienas svarbiausių jidiš kultūros tyrimų centrų.

Trumpa istorija

Vilniuje įkurtas žydų mokslo institutas turėjo biblioteką, kurią sudarė daugiau nei 40 tūkst. knygų. Spaudos archyve buvo sukaupta apie 10 tūkst. įvairiose valstybėse leistų žurnalų metinių rinkinių.

Institute veikė 4 mokslo sekcijos: filologijos, istorijos, ekonomikos ir statistikos, psichologijos ir pedagogikos. Jose dirbo žymiausi mokslininkai, gyvenę ne tik Vilniuje, bet ir Varšuvoje, Berlyne, Rygoje, Paryžiuje, Niujorke.

Adresas:
J. Basanavičiaus g. 16, Vilnius 03224Google Maps

Verta pamatyti

Stiklo kvartalas
Stiklo kvartalas

Stiklo kvartalas susikūrė 2018-ųjų spalį Stiklių, M. Antokolskio, Gaono ir Žydų gatvių teritorijoje.