Įženkite į slapčiausius Vilniaus kiemelius

Besigrožint puikia Vilniaus senamiesčio architektūra lengva nepastebėti ramių, atokiau pasislėpusių kiemelių. Ypatingos vietos pietauti gryname ore, nuostabūs kampeliai prisėsti su knyga ar tiesiog ramesnė akimirka toliau nuo turistų pramintų takų – Vilniaus kiemeliai kupini istorijų ir įdomybių. Kitą kartą vaikščiodami pagrindinėmis Lietuvos sostinės gatvėmis, nepamirškite nusukti į šoną ir atsidurti tarsi kitame pasaulyje. Pasižvalgykime.

Buvęs Vilniaus Universiteto botanikos sodas (Pilies g. 22)

Botanikos sodas šioje gatvėje buvo įkurtas 1781 m. 300 kv. m. sodas su medinių rėmų oranžerijomis puikiai tiko daugiau nei 2000 augalų. Vėliau augalai buvo perkelti į naują sodą, tačiau ramus kiemas vos keli žingsniai nuo bruzdančios Pilies gatvės – puiki vieta prisėsti po medžiu ir mėgautis saule.

Vilniaus universiteto kiemeliai (Universiteto g. 3)

1570 m. įkurto Vilniaus universiteto rūmai – gotikos, renesanso, baroko ir klasicizmo architektūros sintezė. Tai tikras lobis istorijos mėgėjams. Apžiūrėkite net 13 skirtingos formos ir dydžio kiemelių. Didžiausias iš jų – Didysis kiemas, universiteto panteonas, kurio galerijoje įamžinti universiteto steigėjai, globėjai ir žinomi mokslininkai. Astronomijos observatorijos kieme rasite XVIII a. observatoriją su pastatą puošiančiais zodiako ženklais. Bet kiekvienas kiemelis turi savo paslaptis. Ar galėsite jas visas atrasti?

Prezidento rūmų kiemas ir parkas (S. Daukanto a. 3)

Pasinaudokite reta galimybę pasižvalgyti po paprastai uždarą Prezidento rūmų kiemą. Rūmų parkas pirmą kartą paminėtas 1387 m. Šiandien čia galite pamatyti vidinius rūmų pastatus, sėdėti po nuostabiais 200 metų senumo ąžuolais arba mėgautis Lietuvos menininkų skulptūromis ir instaliacijomis. Šiltuoju metų laiku (nuo vėlyvo pavasario iki vėlyvo rudens) kieme ir istoriniame parke galima nemokamai lankytis nuo 11.00 iki 18.00 val.

Alumnato kiemas, „Fiorentino“ (Universiteto g. 4)

Puikų vakarą ar ilgus savaitgalio pietus praleiskite restorano „Fiorentino“ kiemelyje. Slaptas perlas – Renesanso stiliaus Alumnato kiemas atveria puikų vaizdą į Prezidentūrą. XVII a. pastatas su arkos sukuria mistinę atmosferą ir primena laikus, kai koridoriais vaikščiojo seminarijos studentai.

Metraštininko kiemelis (Stiklių g. 4)

Ramiame Stiklių gatvės gale atrasite nedidelį kiemelį su „Metraštininko“ skulptūra. Ji žymi pirmąją Vilniuje XV a. įkurtą spaustuvę, kurioje buvo atspausdinta pirmoji knyga Lietuvoje. Skulptūra čia buvo pastatyta laikinai, bet jau 40 metų saugo kiemelį.

Meilės arka (Vokiečių g. 22)

Eidami Vokiečių gatve pasukite į mažą tarpą tarp namų greta „La Provence“ restorano. Atsidursite mažame kiemelyje. Kiek tolėliau ieškokite arkos tarp dviejų pastatų. Štai ji – Meilės arka. Paimkite mylimą žmogų už rankos ir ženkite kartu. Arka labai žema, tad gali tekti pasilenkti. Akimis ieškokite mažo sienos nišoje besislepiančio medinio angelo pritarimo. Meilės burtai veikia.

Menų spaustuvės kiemas (Šiltadaržio g. 6)

Norėdami pasidaryti netradicinių nuotraukų prie išskirtinio gatvės meno kūrinio, aplankykite Menų spaustuvės kiemelį. Augalai ir drugeliai slepia gyvenimo ciklo paslaptį ir įamžina už pastato sienų vykstančius menininkų eksperimentus.

Kavinių ir restoranų kiemeliai

Ieškote vietos prisėsti ir praleisti vakarą? „Salionas“ turi jaukų kiemelį viename iš gražiausių XIX a. pastatų. „Piano Man“ terasa Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus kiemelyje garsėja gera atmosfera, žalia žole ir gera muzika. „Vijokliai“ alaus sodelis netoli geležinkelio stoties siūlo nuošalų kiemelį, kuriame galėsite ramiai ragauti alų. Šiuolaikinio meno centro kavinė šiltuoju metų laiku persikelia į skulptūrų kiemelį.

Verta pamatyti

Verta pamatyti

Atraskite Vilnių pėsčiomis
Atraskite Vilnių pėsčiomis

Vilnius, viena žaliausių Europos sostinių – itin kompaktiškas miestas, kurį pažinti patogiausia pėsčiomis.

Nepriklausoma respublika Vilniuje – Užupis
Nepriklausoma respublika Vilniuje – Užupis

Užupis – mažiausias, vos 0,6 km² ploto, Vilniaus rajonas, kurį nuo Vilniaus senamiesčio skiria Vilnelės upė.