Oficiali Vilniaus miesto plėtros agentūra

Gedimino kalnas

Gedimino arba Pilies kalnas – erozinė kalva Vilniuje, Neries kairiajame krante, prie Neries ir Vilnios santakos. Jo aukštis virš jūros lygio siekia 142 m, santykinis aukštis – 48 m.

Tai antropogeniškai performuotas erozinės kilmės kalvaragis, viduramžiais paverstas įtvirtinta piliaviete.

Gedimino kalno šlaitai – statūs (35–40 °), viršūnėje suformuota ovali 110–120 m ilgio ir 50–60 m pločio aikštelė. Ant kalno stovi Vilniaus Aukštutinė pilis (Gedimino pilis).

Gedimino kalnas per daugelį šimtmečių apgriuvo, jo griuvimas buvo vienas iš fortifikacijos veiksnių, o jo nuošliaužos atliko vieną iš gynybinių funkcijų.

Kalnas ištisus šimtmečius buvo be medžių,  jais apaugo tik XX amžiuje. XX a. pab. Gedimino kalną jau puošė visiškai užaugę, dideli medžiai. Tačiau 2011–2013 m. jie buvo visiškai iškirsti.

2016 m. vasarį, atitirpus ir įmirkus dirvožemiui, Gedimino kalno šlaituose ėmė rastis nuošliaužos ir įgriuvos. Vėliau, per 2016–2017 metus, nuošliaužų susidarė dar daugiau, imtasi kalno gelbėjimo darbų. Nuošliaužų susidarymui įtaką galėjo padaryti ant kalno šlaito įrengtas funikulierius, taip pat papėdėje atstatyti Valdovų rūmai.

Pilies kalnas priklauso Vilniaus pilių kultūriniam rezervatui.

Trumpa istorija

Gedimino pilyje lankytojus pasitinka čia įrengtas Pilies muziejus. Jis buvo atidarytas 1960 m., nuo 1968 m. jis tapo Lietuvos nacionalinio muziejaus padaliniu. Gedimino pilies ekspozicija supažindina su XIV a. II pusės bei XVII a. pradžios Vilniaus pilių rekonstrukciniais maketais, ginkluote, ikonografine senojo Vilniaus medžiaga. Bokšto viršuje įrengta apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria nuostabi Vilniaus panorama.

Adresas:
Arsenalo 5, Vilnius 01143Google Maps
Telefono nr.:
El. paštas:
Svetainė:
Darbo laikas:

Balandis-rugsėjis:
I-VII: 10:00-21:00
Spalis-kovas:
I-VII: 10:00-20:00

Kaina:

Užlipimas ant kalno nemokamas

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information,read here.