Oficiali Vilniaus miesto plėtros agentūra

Tauro kalnas

Archeologų teigimu, nuo senų laikų Tauro kalnas buvo vadinamas Velnio kalnu. Toks pavadinimas minimas jau 1 441 m. didžiojo kunigaikščio Kazimiero Jogailaičio privilegijoje Vilniaus miestiečiams. XVII a. pradedamas vartoti ir kitas pavadinimas – Pamėnkalnis. Senovėje ant šio kalno buvo švenčiamos pagoniškos šventės.

Tauro kalno pavadinimo kilmė aiškinama įvairiai. Anot legendos, būtent čia Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas sumedžiojo Lietuvos girių karalių taurą. Po šios medžioklės valdovas susapnavo lemtingąjį sapną ir įkūrė sostinę.

Tačiau istorikai teigia, kad šioje vietoje taurai nesiveisė ir kalno pavadinimą kildina iš buvusio šių žemių savininko Juozapo Bouffalo pavardės, į lietuvių kalbą verčiamos kaip „tauras“.

Šalia kalno driekiasi gatvė, pavadinta visuomenės veikėjo Jono Basanavičiaus garbei, kuriam pirmininkaujant 1918 m. vasario 16 d. buvo paskelbta Lietuvos nepriklausomybė.

Jonas Basanavičius ir Mikalojus Konstantinas Čiurlionis ketino ant Tauro kalno įkurti Tautos namus – visos Lietuvos kultūros centrą. Buvo nupirktas sklypas ir surinkti pinigai, bet idėjos įgyvendinimui sutrukdė prasidėjęs Pirmasis pasaulinis karas.

2007 m. ant Tauro kalno atidengtas paminklinis akmuo su užrašu, skelbiančiu, kad šioje vietoje turi stovėti Tautos namai.

Trumpa istorija

Ant Tauro kalno ketinama statyti Nacionalinę koncertų salę. Senieji Profsąjungų rūmai, čia iškilę sovietiniais metais, nesenai buvo nugriauti. Naujoji Tauto kalno Nacionalinės koncertų salės idėja buvo atrinkta iš  beveik 250 pasaulio architektų pasiūlytų idėjų. Konkurso nugalėtoja paskelbta architektų komanda „Arquivio architects“ iš Ispanijos.

Šios komandos pasiūlyta Nacionalinės koncertų salės pagrindinė mintis – objektą kuo natūraliau įlieti į aplinką.

Architektai siūlo ant Tauro kalno statyti keletą atskirų statinio dalių, kurias apjungtų atviras cokolinis aukštas, sukurtas „žaliasis koridorius“. Planuojama, kad statinyje veiks Didžioji ir Mažoji koncertų salė.

Šalia Nacionalinės koncertų salės ir toliau išliks Liuteronų sodai, parkas ant Tauro kalno. Planuojama, kad ši erdvė virs kultūros židiniu.

Adresas:
V. Mykolaičio-Putino 5, Vilnius 03106Google Maps
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information,read here.