Šiandien tradiciniais laikomi lietuviški patiekalai dažnai turi daug bendro su žydų virtuve, kartais tikrosios šių skirtingų tautų patiekalų kilmės atsekti jau ir nebeįmanoma. Lietuviai kepa bulvinius blynus, žydai – latkes, o balandėliai, netikras zuikis, bulvių plokštainis randa vietą ir ant lietuvių, ir ant litvakų stalo.

Tačiau šiandien Vilniuje kelią skinasi ir kiti žydiški patiekalai, populiarūs Izraelyje. Beigelių, falafelių, šakšukos, humuso paragauti galima ir Vilniaus kavinėse. Tradiciškai žydai patiekalus ruošia laikydamiesi košerinės mitybos tradicijų – Vilniuje galima paragauti ir tokiu būdu paruošto maisto.

Pirmojo vegetariško restorano Vilniuje istorija

Ketvirtajame dešimtmetyje Vokiečių g. 14-tu numeriu pažymėtame name duris atvėrė Fainos Lewando ir jos vyro Lazaro Lewando restoranas „Dieto-Jarska Jadlodajnia“. Tai –  pirmasis vegetariškos virtuvės restoranas Vilniuje – neįprasta naujovė tais laikais. Čia lankėsi ir savo linkėjimus paliko net garsusis dailininkas Markas Šagalas. 1938 m. Faina Lewando išleido knygą „Vegetariškų-dietinių receptų knyga: 400 patiekalų, pagamintų išimtinai iš daržovių“, kuri iš akiračio buvo dingusi daugybę dešimtmečių, kol ją tik 1995 m. surado antikvarinių knygų knygyne Didžiojoje Britanijoje. Knyga buvo padovanota Niujorke esančiam žydų YIVO institutui. Šiandien, vartydamos šios knygos puslapius ir atradusios receptus, kuriuos nori išbandyti, tai gali padaryti šeimininkės visame pasaulyje – knyga išleista įvairiomis kalbomis.

Kur paragauti žydiškos virtuvės patiekalų?

Beigelių krautuvėlė

„Beigelių krautuvėlės“ projektas, 2014 m. gimęs kaip tolerancijos kampanija prieš antisemitizmo ir neapykantos apraiškas viešojoje erdvėje, skatina toleranciją iki šių dienų.. „Beigelių krautuvėlėje“ kasdien, išskyrus kiekvieną šeštadienį per šabą, iš krosnies traukiami beigeliai ir chalos, čia galima paragauti autentiškų užtepėlių, sriubos su macais, šakšukos.

Adresas: Pylimo 4
Svetainė: www.lzb.lt

Pitarija „Fire place”

Pitarijos malkinėje krosnyje nuo pat ryto čirška šakšuka, lengvam užkandžiui galima rinktis humusą ar sumuštinį „Sabich“, įdarytą keptais baklažanais, daržovėmis, žalumynais ir kietai virtu kiaušiniuir pagardintą sezamų sėklų padažu.

Adresas: Šeimyniškių 17 
Facebook: @pitarijafireplace 

Beigelistai

Restorane „Beigelistai“ kasdien kepami švieži beigeliai su įvairiausiais įdarais: nuo klasikinių, su kreminiu sūriu ir lašiša, iki veganiškų ar net saldžių desertinių.

Adresas: Pylimo 58 ir Literatų 7
Facebook: @Beigelistai

Verta pamatyti

Verta pamatyti

Idėjos pasimatymui Vilniuje
Idėjos pasimatymui Vilniuje

Susipažinkite su Vilniumi – tebūnie tai meilė iš pirmo žvilgsnio.

„Senatorių pasažas“: atraskite ekologišką lietuvišką virtuvę Vilniaus širdyje
„Senatorių pasažas“: atraskite ekologišką lietuvišką virtuvę Vilniaus širdyje

Sveiki atvykę į unikalią vietą Vilniaus senamiestyje.

„Paupio turgaus“ skonio kelionė
„Paupio turgaus“ skonio kelionė

Pasiruoškite išskirtinei maisto patirčiai „Paupio turguje“ – tai naujausia Vilniaus maisto kultūros vieta, kuri suburia žmones prie stalo su išskirtinių skonių patiekalais.