Žalias Vilnius: tvarus gyvenimas mieste 

Vilnius yra žaliausia sostinė Europoje –  čia gausu gamtos, senų miškų ir vaizdingų kalvų. Tačiau Vilnius taip pat atsigręžia į tvarų ir ekologišką gyvenimo būdą – gyvenant mieste tapo lengviau rūpintis aplinka ir palikti mažesnį pėdsaką. Net jei negalvojate apie tai kasdien, reikšmingi ir nedideli veiksmai. Išbandykite tvaresnį gyvenimo būdą – pirkite šviežius produktus iš vietinių ūkininkų, apsilankykite parduotuvėse, kuriose produktai parduodami be pakuočių, ekologiškai auginkite vaikus, raskite naujų draugų ir bendraminčių, keiskitės namų apyvokos reikmenimis ir daiktais bei dalyvaukite aplinkos tvarkymo renginiuose.

Šiame sąraše rasite puikių vietų ir pasiūlymų, kaip gyventi tvariau.

Pirkiniai

Net jei tvaraus gyvenimo principas –  vartoti mažiau,  yra daugybė daiktų, be kurių kasdien neišsiversime. Pabandykite rinktis dėmesingiau ir pirkti ekologiškus, aplinkai nekenksmingus produktus neaukodami komforto. Atraskite naujų produktų ir apsipirkimo būdų Vilniuje.

Zeroteka

Jei norite palikti mažesnį pėdsaką pasaulyje, apsipirkti parduotuvėje „Zeroteka“ jums patiks –  parduotuvė laikosi „zero waste“ principų. Tai reiškia, kad paliksite mažiau atliekų. Taigi atsineškite maišelių ir pakuočių ir mėgaukitės galėdami prisidėti prie mažesnio šiukšlinimo! Parduotuvėje rasite nesupakuotų birių produktų, ekologiškų sausainių, prieskonių, vaisių ir daržovių, ploviklių ir kosmetikos priemonių. Įsigykite vietinių prekių ženklų, naminių ar tvarių ekologiškų produktų iš sertifikuotų gamintojų.

Vieta: Klaipėdos g. 3, Vilnius 
Interneto svetainė: www.facebook.com/zeroteka.lt 

Zeroteka | Facebook nuotrauka

Alpana Unpacked

Šios parduotuvės lentynose pūpso šviežios daržovės ir vietinių ūkininkų pieno produktai, ekologiškas ir sveikas maistas be pakuočių. Būdama Vilniuje čia apsilankė „zero waste“ judėjimo įkūrėja Bea Johnson –  ji pažymėjo parduotuvę savo žemėlapyje kaip gerą. Jei pamiršote pasiimti savo tarą, pasiskolinkite jos iš parduotuvės specialios lentynos arba padėkite kitiems, palikdami stiklainėlių ar maišelių.

Vieta: T. Kosciuškos g. 21, Vilnius
Interneto svetainė: www.alpana.lt

Alpana Unpacked | Facebook nuotrauka

Benedikto Turgus

Ką šįkart pasiūlys ūkininkai? Pasiimkite krepšelį ir prisikraukite jį šviežių daržovių bei vaisių tiesiai iš daržo. Išbandykite vietinį sūrį ir paragaukite gurmaniškų produktų iš viso pasaulio ūkių: alyvuogės, alyvuogių aliejus, prieskoniai, žuvis, mėsa, kava ir kiti produktai atkeliauja iš smulkių ūkininkų, ekologiškų ūkių ir atsakingų gamintojų.

Vieta: Ukmergės g. 259A, Vilnius
Interneto svetainė: www.benediktoturgus.lt/en/home/

Benedikto turgus | Facebook nuotrauka

Senatorių pasažas

Istorinis dvaras pačiame Vilniaus senamiesčio centre yra tvarumo ir lėto gyvenimo filosofijos rojus. Vakarieniaukite restorane, kuris vadovaujasi „nuo ūkio iki stalo“ principu, nusipirkite mėsos, sūrio ir daržovių iš vietinio ekologiško ūkio „Farm Circle“, paragaukite ką tik iškepto pyragėlio su rytine kava ir neskubėkite. Jei norite viską pamatyti savo akimis, apsilankykite ūkyje „Farm Circle“, esančiame arčiau nei 100 km nuo Vilniaus.

Vieta: Dominikonų g. 11, Vilnius
Interneto svetainė: www.senatoriupasazas.lt

Heart Made Farm

Užsisakykite šviežių daržovių tiesiai iš ekologinio ūkio. Šeimos auginamos daržovės, palaistytos meile, yra geriausia, ką galima gauti. Kiekvieną sezoną, kas savaitę ar kas dvi, šviežių daržovių rinkinys bus be plastiko pristatomas jums į namus. Taip pat prisijungsite prie bendraminčių, jaučiančių aistrą geram maistui, gamtai ir paprastam gyvenimui.

Interneto svetainė: www.heartmadefarm.wixsite.com/

Umumu

Vaikystė yra tyra, tegul tokia ir lieka. Drabužiai, baldai, interjero detalės ir kitos puikios dovanos mažiesiems yra pagamintos iš tvarių medžiagų: perdirbto plastiko, FSC, sertifikuoto OEKO- TEX, GOTS reikalavimus atitinkančių medžiagų. Augti gali būti ne tik smagu, bet ir tvaru!

Vieta: Verkių g. 29F, Vilnius
Interneto svetainė: www.umumu.lt/

Dėk’ui

Sakoma, kad vieno žmogaus šiukšlės –  kito žmogaus lobis. Tokia atmosfera tvyro ir šioje jaukioje parduotuvėje. Palikite nereikalingus daiktus arba taupiai įsigykite ką nors reikalingo. Čia rasite drabužių, batų, namų apyvokos daiktų, interjero detalių, knygų ir kitų mažesnių daiktų, kurie laukia naujų namų. Taip pat dalyvaukite atvirose dirbtuvėse ir patirkite pakartotinio naudojimo ar rankdarbių džiaugsmą.

Vieta: Liepkalnio g. 113B, Pilaitės pr. 50
Interneto svetainė: www./www.stoteledekui.lt

Iniciatyvos

Siekiant gyventi tvaresnį gyvenimą svarbu jausti bendruomenės palaikymą. Keisdamiesi daiktais ir idėjomis, augindami maistą bendruomenės sode, mokydamiesi kartu ir dalydamiesi žiniomis augame ir atrandame naujų kelių. Jei ieškote bendraminčių, apsilankykite šiose vietose.

Bendruomenės centras „Miesto laboratorija“

Užsukite į kavinę tvariame ir aplinkai palankiame edukaciniame bendruomenės centre. Ką tik paruošti pusryčiai, pietūs ar kavos pertraukėlė praturtins jūsų dieną. Antradieniais ir ketvirtadieniais jūsų laukia šviežia duona ir pyragaičiai. Penktadieniais rasite ūkininkų turgų. Pamatykite hidroponiniame sode pražydusį kūrybiškumą. Prisijunkite prie edukacinių programų, susijusių su tvarumu. Ir, svarbiausia, susipažinkite su bendraminčiais.

Vieta: Antakalnio g. 17-13, Vilnius 
Interneto svetainė: www.miestolaboratorija.lt

Augalybe.lt 

Jei ieškote veganiško maisto, būtinai atsiverskite šį miesto vadovą. Jame rasite daugybę viliojančių vietų – gide sužymėtos kavinės, bistro ir restoranai, kuriuose patiekiami veganiški patiekalai. Galite pasirinkti arčiausiai esančią vietą arba atrasti naujas ir išbandyti įvairius augalinius receptus. Leiskitės į skonio kelionę Vilniuje.

Interneto svetainė: www.augalybe.lt/

Auglybe.lt nuotrauka

Verta pamatyti

Verta pamatyti

Vilnius gryname ore
Vilnius gryname ore

Gaukite vitamino D dozę mėgaudamiesi Vilniumi po atviru dangumi.

Žvėrynas: Žalioji Vilniaus oazė
Žvėrynas: Žalioji Vilniaus oazė

Norint pabėgti nuo miesto šurmulio ir pasinerti į kurorto dvasią nereikia išvykti iš Vilniaus.