Pilies gatvė

Pilies gatvė – seniausia ir puošniausia Vilniaus senamiestyje. Gatvė susiformavo ten, kur kelias iš Vilniaus pilies vedė į pietus – Lenkijos ir Rusijos link. Tai pagrindinis kelias į pilį, kurio atsišakojimai ilgainiui virto šoninėmis gatvėmis. Pilies gatvės pavadinimas istoriniuose šaltiniuose minimas jau 1530 metais.

Pilies gatvė dėmesį patraukia architektūros įvairove: gyvenamieji namai, pažymėti Pilies gatvės 12-uoju ir 14-uoju numeriu, yra gotikiniai, Pilies g. 4-asis namas – renesansinis kapitulos namas, Šventų Jonų bažnyčios frontonas – barokinis.

Iš Pilies gatvės atsiveria  vaizdas į Gedimino pilies bokštą.

Trumpa istorija

Pilies gatve į pilį važiuodavo karaliai, popiežiaus legatai ir kitų šalių pasiuntiniai. Pilies gatve traukdavo ir bažnytinės procesijos. Čia namus statėsi didikai, turtingi miestiečiai. Prie Pilies gatvės visą kvartalą užėmė Vilniaus universitetas, gyveno universiteto profesoriai. Viename iš šios gatvės kiemų XVIII a. pabaigoje buvo įkurtas Vilniaus universiteto botanikos sodas. Plačiausiose gatvės vietose šurmuliavo turgūs: vadinamoji Didžioji rinka prie rotušės ir Žuvų turgus prie Piatnickajos cerkvės.

Adresas:
Pilies g., VilniusGoogle Maps

Verta pamatyti

Gedimino pilies bokštas
Gedimino pilies bokštas

Gedimino pilies bokšte įsikūręs Pilies muziejus buvo atidarytas 1960 m.