Paminklas Cemachui Šabadui

Siekiant atminti žydų gydytoją Cemachą Šabadą, kuris dažnai pavadinamas daktaru Aiskauda, 2007-ais metais buvo pastatytas  jo paminklas.

Galima drąsiai teigti, kad jis – legendinė asmenybė, kuri nusipelnė ne tik vilniečių, tačiau ir visos Lietuvos gyventojų pagarbos.

Šis daktaras veikė daugelyje organizacijų, kurios padėjo žmonėms vėl atsistoti ant kojų. Jis dažnai padėdavo vargšams, neturintiems pinigų gydytojo paslaugoms.

Tad tauta, atsidėkodama daktarui, Geto aukų aikštėje jam pastatė jaukų paminklą, kuris simbolizuoja šio žmogaus atsidavimą ir draugiškumą.

Paminklas iliustruoja ypatingą gydytojo dėmesį vaikams – C. Šabadas vaizduojamas besikalbantis su mergaite, kuri rankose laiko katiną.

Paminklas Cemachui Šabadui vilniečių labai mėgstamas iki šių dienų. Padėkoti jam už gerumą galima aplankant skulptoriaus Romualdo Kvinto darbą.

Trumpa istorija

C. Šabadas buvo žinomas ir už Vilniaus ribų – bendravo su tokiais to meto Europos intelektualais kaip Albertas Einsteinas, buvo pažįstamas su Jozefu Pilsudskiu, Antanu Smetona. Nors daktaras ir buvo Lenkijos senatorius, tačiau dalyvaudamas politikoje išties atstovavo visų žmonių interesams – nebuvo nei sionistas, nei kraštutinis kairysis, nei kurios nors valstybės ultrapatriotas. Jis vadovavosi nuostata ir tikėjo mintimi, kad visiems žmonėms turi būti suteiktos  lygios teisės. Lietuvos ir Lenkijos konflikto dėl Vilniaus metu C. Šabadas viešai paskelbė savo nuomonę, kad Vilnius turi priklausyti Lietuvai, greičiausiai todėl, kad, jo manymu, tai labiausiai atitiko vilniečių interesus.

Adresas:
Dysnos g. 2A, Vilnius 01135Google Maps

Verta pamatyti

YIVO kvartalas
YIVO kvartalas

Vilniuje A. Vivulskio gatvėje, prie 18 namo, galite pamatyti žydų mokslo instituto YIVO atminimo lentą.