Neries regioninis parkas

Neries regioniniame parke stovi 9 piliakalniai: Stirnių, Naujosios Rėvos, Velniakampio, Vėjo (Buivydų II), Karmazinų, Buivydų, Bradeliškių, Grabijolų, Paalkių. Kiekvienas jų – su savo išskirtine istorija ir padavimais.

Į Nerį vandenis čia plukdo ypatingo grožio sraunūs upeliai – Dūkštos, Saidės, Vilsos, Čekonės, Bražuolės, – kurie, garmėdami per kalvas, įvairias uolienas, tai kriokliais krenta, tai srauniais sūkuriais čiurlena. 

O kur dar mitologiniai akmenys! Tarp Dūkštų ir Airėnų, netoli Kernavės kelio, stūkso Airėnų akmuo, išraižytas mįslingais ženklais, kartais vadinamais runomis, Valų kaime – Valų akmuo su įspausta pėda, vietinių vadinama Marijos pėda. Tai iš senų laikų atėjusio padavimo prisiminimas. Neva, tada, kai akmenys buvo dar minkšti, po žemę vaikščiojo Dievas. Kiti padavimai byloja čia esant laumių pėdas. Karmazinų apylinkėse yra dar vienas pėduotas akmuo – Dziuravo. Jame pėdsakus turbūt paliko kokia nors mitologinė būtybė.

Ši vaizdinga teritorija yra sutvarkyta ir pritaikyta lankytojams. Bradeliškių ir Buivydų piliakalnių teritorijoje įrengti nauji pėsčiųjų takeliai, mediniai laiptai. Buivydų piliakalnio šiaurinėje dalyje, virš aukšto šlaito, įrengta apžvalgos aikštelė. 

Taigi pasivaikščioti Neries regioniniame parke tikrai yra kur. Lankytojams čia siūlomi net keli maršrutai ir lankytini objektai: Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas, Dūkštos pažintinis pėsčiųjų takas, Saidės pažintinis pėsčiųjų takas, Karmazinų pažintinis pėsčiųjų takas,  Kairiojo Neries kranto turizmo trasa. Nereikėtų aplenkti ir Šilėnų-Naujosios Rėvos piliakalnio.

Trumpa istorija

1992 m. įkurto 10 000 ha parko teritoriją daugiausiai užima miškingi plotai ir nedidelės gyvenvietės. Tai - išskirtinis ledynų suformuoto kraštovaizdžio pavyzdys. Regioninis parkas apima gražiausią Neries slėnio atkarpą tarp pirmosios Lietuvos sostinės Kernavės ir dabartinės Lietuvos sostinės Vilniaus. Žmonės šioje teritorijoje gyveno daugiau nei 10 000 metų, todėl kiekvienas pasivaikščiojimas parke gali atskleisti paslapčių.

Čia rasite 30 gamtos ir kultūros paveldo objektų. Pamatykite vieną didžiausių iki šių dienų išlikusių ąžuolynų, kur pagonys garbino savo dievus. Jei domitės naujesne istorija, apsilankykite prie tarpukario Lietuvos ir Lenkijos demarkacijos linijoje Ausiutiškių kaime.

Kaip atvykti?

Kaip automobiliu atvykti iki pat Neries regioninio parko  piliakalnių? Jei važiuosite iš Vilniaus, važiuokite pro Sudervę Kernavės kryptimi. Už Dūkštų miestelio, pavažiavus 1 km, Dūkštų ąžuolyne reikia sukti į kairę ir važiuoti 1 km iki automobilių stovėjimo aikštelės. Nuo jos iki Bradeliškių piliakalnio apie 300 m reikės eiti pėsčiomis, o iki Buivydų piliakalnio – apie 1,3 km.

Jei norėtumėte užsukti į lankytojų informacijos centrą, prie Dūkštų dairykitės didelės gražios raudonos bažnyčios. Lankytojų centrą rasite jos neprivažiavus, dešinėje kelio pusėje, o bažnyčia liks Jūsų kairėje.

Adresas:
Vilniaus g. 3, Dūkštos, Vilnius 14222Google Maps
Telefono nr.:
El. paštas:
Lankytojų centro darbo laikas:

I-IV: 8:00-12:00 - 12.45-17:00
V: 8:00-12:00 - 12:45-15:45

Kaina:

Įėjimas nemokamas

Verta pamatyti

Europos parkas
Europos parkas

Europos parke eksponuojama virš 100 skulptūrų, kurių autoriai – menininkai iš 32 valstybių.