Europos parkas: meno draustinis prie vandens

Vos 19 kilometrų į šiaurę nuo Vilniaus įsikūręs Europos parkas – tarsi paralelinė erdvė. Šis parkas įrodo, kiek daug gali vienas asmuo. Idėja sukurti Europos parką ir menu suteikti prasmę geografiniam Europos centrui gimė 1991 metais.

Viena devyniolikmečio meno studento Gintaro Karoso skulptūra šiandien išaugo iki daugiau nei 130 kūrinių. Apžiūrėti 55 hektarus meno užtruks ne vieną valandą, tad pasiruoškite puikiai praleisti dieną.

Pajuskite meno ir gamtos harmoniją

Įdomiam pasivaikščiojimui parke pakaktų ir miškų, pievų, kalvų ar tvenkinių, tačiau čia gamta papildoma menu. Nenuspėsite, kas jūsų laukia už kiekvieno posūkio. Galbūt 6 metrų dydžio moteris, o gal – vos pastebimi akmenėliai.

Kiekvieno meno kūrinio vieta pasirenkama, kad harmoningai derėtų su aplinkiniais medžiais, gėlėmis ir kasdieniu šviesos ir šešėlių žaismu. Atrodo, kad netgi Edukacinį centrą sukūrė gamta – pastato stogas yra apaugęs žole ir panašus į piliakalnį.

Pamatykite Gineso rekordo nugalėtoją

Įsivaizduokite 700 metrų medžio formos labirintą, sukurtą iš 3000 televizorių, o jo centre – nykstančią Lenino statula. Gintaro Karoso „LNK Infomedis“ buvo 1999 metais įtraukta į Gineso pasaulio rekordų knygą kaip didžiausias pasaulyje meno kūrinys. 150 tonų paminklas priverčia susimąstyti apie televizijos propagandos beprasmybę.

Ieškokite žinomų menininkų

Europos parko meno rezervato idėja greitai sudomino žinomus kitų šalių menininkus, todėl šiandien čia išvysite 34 šalių kūrėjų darbus. Ieškokite populiariausių amerikiečių menininko Dennis Oppenheim skulptūros „Kėdė-tvenkinys“.

Suskaičiuokite 22 betoninius skulptūros „Neatpažinto augimo erdvė“ akmenis, sukurtus Magdalenos Abakanowicz. Pabandykite suprasti, kaip ore laikosi keturi Jono Barlow Hudsono granito blokai. Apsilankykite Patricia Goodrich sukurtame „Požemio balsų“ kalnelyje.

Skulptūrų kiekis nuolat auga, nes Europos parke kasmet rengiamas Tarptautinis skulptūros simpoziumas, čia taip pat reziduota tarptautiniai menininkai.

Apžiūrėkite Europos centrą

Besilankydami Europos parke prasukite ratą pro geografinį Europos centrą. 1989 m. Prancūzijos nacionalinis geografijos institutas nustatė, kad Europos geografinis centras yra čia, Lietuvoje, 26 km į šiaurę nuo Vilniaus.

9 tonų baltas granito stulpas su žvaigždžių karūna žymi pievų ir miškų apsuptą vietą. Apsilankę netgi galite gauti specialų sertifikatą, kad buvote Europos geografiniame centre.

Apsilankykite Verkių parke ir rūmuose

Vaikščiodami po Verkių parką žvelkite į nuostabias Vilniaus panoramas iš viršaus. Aplankykite buvusios pagoniškos šventyklos vietą, pasivaikščiokite sename miške ir pamatykite XVIII a. rūmus. Jų interjeras buvo atkurtas pagal autentišką istorinę išvaizdą, todėl verta pasivaikščioti įmantriomis salėmis ir pajusti istorinę dvasią.

Maudykitės Žaliuosiuose ežeruose

Pakeliui į Europos parką sustokite prie garsiųjų Žaliųjų ežerų. Pasiirstykite valtele ar paplaukiokite. Stebėtina žalia vandens spalva atsirado dėl didelio ištirpusių karbonatų kiekio požeminiame vandenyje, kuriuo maitinami ežerai.

Atvykite į Europos parką

Autobusu: Važiuokite 66 autobusu iš Žalgirio autobusų stotelės Skirgiškių (Europos parkas) kryptimi. Tvarkaraštį rasite www.vilniustransport.lt.

Automobiliu: iš Vilniaus centro važiuokite Kalvarijų gatve iki Santariškių žiedo, pasukite dešinėn pagal kelio ženklą „Europos parkas“ 11 km ir tęskite kelionę vadovaudamiesi ženklais.

Dviračiu: jei esate labiau patyręs dviratininkas, nedvejodami galite leistis į kelią dviračiu – važiuoti Neries pakrante iki Žaliųjų ežerų ir Europos parko. Atminkite, kad grįžti taip pat teks dviračiu. Kelionės atstumas gali skirtis nuo 30 iki 60 km priklausomai nuo pasirinkto maršruto.

Parkas dirba nuo 10 val. Iki saulėlydžio. Bilieto kaina 11 EUR suaugusiesiems, 8 EUR studentams ir senjorams, 6 EUR mokiniams. Su „Vilnius Pass“ siūloma 20% nuolaida.