Gegužės 7, 2025

Vilniuje įkurtas Žydų mokslinių tyrimų institutas YIVO švenčia šimtmetį

Žydų mokslinių tyrimų institutas YIVO, 1925 m. įkurtas Vilniuje kaip pirmoji pasaulietinė Rytų Europos žydų studijų akademija, šiais metais švenčia ypatingą šimto metų jubiliejų. Nors 1940 m. institutas iš Antrojo pasaulinio karo ir Holokausto alinamos Europos buvo perkeltas į Niujorką, tačiau jo pėdsakai Vilniuje ryškūs iki šių dienų.

Tarpkultūrinis dialogas ir gilesnis istorinis supratimas

Dar būnant Vilniuje YIVO greitai tapo svarbiausia jidiš kultūros, kalbos ir žydų mokslo institucija, išaugusia į masinį judėjimą su padaliniais visame pasaulyje – nuo Buenos Airių iki Šanchajaus. Pagrindinis YIVO siekis buvo tyrinėti, nustatyti normas, išsaugoti ir populiarinti jidiš kalbą ir kultūrą, todėl nenuostabu, kad per šimtą metų YIVO tyrė žydų, kalbėjusių jidiš, kultūrą, leido literatūrą, rengė žydų mokslininkus bei sukaupė didžiausią pasaulyje biblioteką ir archyvą Rytų Europos žydų gyvenimo tematika. YIVO nariais buvo daugybė garsių žmonių, instituto garbės Taryboje buvo Albertas Einšteinas, Zigmundas Froidas, o Markas Šagalas rūpinosi YIVO meno padalinio įkūrimu Vilniuje. 

Per Holokaustą Vilnius neteko savo žydų bendruomenės, taip pat buvo sunaikintas ir šimtmečius puoselėtas žydų paveldas. Vis dėlto, keli Vilniaus geto pasipriešinimo dalyviai – tokie kaip Abraomas Suckeveris, Šmerkė Kačerginskis, Zeligas Kalmanovičius ir kiti – spėjo išgelbėti dalį rašytinės kultūros. Po karo šias pastangas pratęsė Lietuvos knygų rūmų vadovas Antanas Ulpis, kurio dėka nemažai išlikusių dokumentų šiandien saugoma Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje. Pastatas, kuriame kadaise veikė YIVO, buvo nugriautas, tačiau šiandien Vilniuje A. Vivulskio gatvėje galite pamatyti žydų mokslo instituto YIVO atminimo lentą, primenančią apie šio instituto istoriją lietuvių, anglų ir hebrajų kalbomis.

Kadangi vienas pagrindinių YIVO siekių visą šimtą metų buvo išsaugoti, tyrinėti, skleisti ir įamžinti litvakų kultūrą bei istoriją, šimtmečio proga Vilniuje vyksta išskirtiniai renginiai, skirti ne tik paminėti šio instituto veiklą, bet ir skatinantys tarpkultūrinį dialogą ir gilesnį istorinį supratimą. Apsilankykite ir iš arčiau susipažinkite su Vilniaus žydų istorija ir jidiš kultūra.

Vilniaus paveikslų galerija

Paroda Nekursi sau atvaizdo. Priesakai, kasdienybė ir slinktys
2025 m. kovo 5–rugsėjo 14 d.
Didžioji g. 4, Vilnius

Tyrinėkite tradicinės žydų dailės paveldą ir atraskite skirtingų šalia gyvenusių kultūrų tarpusavio sąveiką mene. 2025 m. YIVO instituto įkūrimo Vilniuje šimtmečio proga rengiama paroda Vilniaus paveikslų galerijoje siekia sutelkti lankytojus siekiant bendro tikslo – išsaugoti, tyrinėti, skleisti ir įamžinti litvakų kultūros bei istorijos žinias – juk būtent toks buvo ir YIVO sukūrimo siekis.

Lietuvos žydų kultūros ir tapatybės muziejus / Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejus

Paroda „YIVO: Vilniaus istorijos“
2025 m. gegužės 21 d.–gruodžio 22 d.
Pylimo 4, Vilnius

Sužinokite, kodėl būtent šiame mieste 1925 m. buvo įkurtas YIVO. Kaip ši institucija formavo ir įprasmino tarpukario intelektualinį gyvenimą? Parodoje „YIVO: Vilniaus istorijos“ atgijusiose fotografijose nusikelkite į tarpukario Vilnių, pažinkite žydų kasdienybę, ekonominius, socialinius ir kultūrinius miesto siužetus. Susipažinkite su YIVO įkūrėjais ir su instituto veikla susijusiais žmonėmis, tokiais kaip: Maksas Vainraichas, Zalmenas Reizenas, Nachumas Štifas, Albertas Einšteinas, Zigmundas Froidas, Simonas Dubnovas, Avromas Suckeveris, Šmerkė Kačerginskis, Markas Šagalas, Rafaelis Chvolesas ir kiti.

Judaikos tyrimų centras

YIVO šimtmečio minėjimo renginiai
Nacionalinė M. Mažvydo biblioteka
Gedimino pr. 51, V a.

Minint YIVO šimtmetį, nuo pavasario vidurio Lietuvos nacionalinėje bibliotekoje esančiame Judaikos tyrimų centre vyks įvairūs seminarai ir konferencijos, skirtos reikšmingiausiems žydų gyvenimo momentams.

· Gegužės 28 d., 18 val.
William Pimlott (Didžioji Britanija) paskaita „YIVO sections wherever there is Jewish life, in every country, city and shtetl“. Global Jewish History-making from Vilne into the World 1925-1975“. išsamiai apžvelgs pusšimtį metų trukusią žydų gyvenimo raidą nuo pat YIVO įkūrimo Vilniuje. 

· Birželio 17 d.
David Fishman (JAV) paskaita „YIVO During the Second World War“ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūroje  Stiklių g. 4.

· Rugpjūčio mėn.
Sylvia Hansman (Argentina) paskaita „YIVO in Buenos Aires: Commemorating the Berlin Conference of August 7–12, 1925“ primins pagrindinius institucinį YIVO įkūrimą pažymėjusios konferencijos aspektus.

· Rugsėjo 4 d. 17 val.
Parodos „YIVO šimtmetis. Ištakos. Kelias. Palikimas.“ atidarymas su litvakiškos virtuvės pristatymu ir degustacija. Paroda veiks rugsėjo 4 d.–lapkričio 4 d. Nacionalinės bibliotekos Parodų erdvėje (III a.) Susipažinkite su svarbiausiais YIVO instituto 100 metų veiklos momentais: kaip jis buvo įkurtas, su kokiais iššūkiais susidūrė praeityje ir kokį palikimą palieka ateities kartoms. 

· Rugsėjo 10 d., 18 val.
Diskusijų vakaras apie YIVO surinktus žydų autobiografinius pasakojimus „Jewish youth autobiographies collected by YIVO“ su Kamil Kijek ir Malgorzata Litwinowicz (Lenkija) pristatys pristatys žymiausių žydų asmenybių gyvenimo istorijas.

· Spalio 19–21 d.
Vilniaus universitete ir Nacionalinėje bibliotekoje vyks tarptautinė mokslinė konferencija „YIVO in Vilnius and the World“, kurioje YIVO šimtmečio sukakčiai bus skirtas ypatingas dėmesys.

· Spalio 20 d., 18 val.
Istoriko Samuel Kassow (JAV) paskaita „YIVO and Vilna Community“. 

· Spalio 21 d.
JAV mokslininkės, žydų kultūros istorijos tyrėjos Cecile Kuznitz monografijos „YIVO and the Making of Modern Jewish Culture: Scholarship for the Yiddish Nation“ („YIVO ir moderniosios žydų kultūros kūrimas“) knygos vertimo į lietuvių kalbą pristatymas. Tai vienintelis išsamus mokslo tyrimas apie YIVO instituto veiklą Lietuvoje, išleistas anglų kalba JAV 2014 m.

· Lapkričio mėn.
Julijanos Andriejauskienės (Lietuva) paskaita „YIVO ir nepriklausoma Lietuva“ nagrinės instituto indėlį ir vaidmenį Lietuvos istorijoje. 

· Gruodžio mėn.
Saulė Valiūnaitė (Lietuva) „Zeligo Kalmanovičiaus gyvenimas ir darbai“.

· 2025 m. gruodį ir/ar 2026 m.
Knygų mugėje numatomas dr. Laros Lempertienės sudaryto YIVO Vilniuje korespondencijos (1925–1941) antologijos lietuvių ir anglų kalbomis „Dear Scientific Institute!“ pristatymas. Antologija rengiama remiantis Nacionalinėje bibliotekoje saugomais YIVO dokumentais.