Stoties rajonas: kultūrinėms ir kulinarinėms kelionėms

Vilniaus stoties rajonas išgyvena tikrą renesansą – iš atokių, nejaukių teritorijų tampa gyva, dirbti ir gyventi patrauklia, o taip pat ir jaunimo bei kultūros mėgėjų vertinama vieta.
Visai šalia senamiesčio atraskite šiuolaikinį meną ir anksčiau buvusias uždaras erdves, slepiančias miesto istorijos simbolius. Leiskitės į gastronomines ir kultūrines keliones dar prieš sėsdami į traukinį ar autobusą, o gal visai ir neketindami kur nors išvykti.

Atrasta sena ir sukurta nauja 

Ar žinojote, kad Vilniaus geležinkelių stotis buvo pastatyta 1862 m. traukiniams, važiuojantiems iš Sankt Peterburgo į Varšuvą, o dabartinis pastatas čia stovi nuo 1950 metų? Senąjį žavesį rajonui padeda išlaikyti senieji istoriniai pastatai: Halės turgus, aplinkiniai Art Nouveau stiliaus statiniai.

Stoties rajone vertingų erdvių atranda ir šiuolaikinis menas – įspūdingos freskos. Vienas jų – pasaulinio garso dvynių gatvės menininkų iš San Paulo kūrinys, skirtas įamžinti lietuvio senelio atminimą. „Os Gemeos“ kūrinyje jis pavaizduotas sėdintis milžino delne. Kiek tolėliau, ant namo Kauno g. 1 galite išvysti Varšuvos menininkų dueto „Sepe & Chazme“ išskirtinį piešinį su žydrais paukščiais. O tiesiai priešais „Halės“ turgų puikuojasi italų menininko Millo šedevras, vaizduojantis miesto scenas.

Taip pat unikalių freskų galima pamatyti ir Švitrigailos gatvėje įsikūrusioje meno galerijoje po atviru dangumi „Open Gallery“. Ši galerija – tai menų inkubatoriaus „Loftas“ projektas, originaliai pristatantis urbanistinę kultūrą ir kūrybiškai gaivinantis postindustrinį Naujamiestį. Čia galite išvysti ne tik piešinius ant fabrikų sienų, bet ir instaliacijas, skulptūras, performansus, nekomercinio kino seansus.

Patirkite kelionių nuotaiką

Užsukite į traukinių stoties perone įsikūrusį barą „Peronas“ ir pajusite ypatingą traukinių dvasią. Kas galėtų atsispirti romantiškam nuo saulės ar žibintų šviesos žvilgančių bėgių vaizdui, traukinių ir keliaujančiųjų palydėjimui akimis? „Savaitgalio naktimis bėgiai nenutyla”, – akį merkdami pasakys baro šeimininkai. Negana to, tiesiai priešais Vilniaus Geležinkelio stotį galima patirti ir futuristinių kelionių įspūdį, mat čia įkurdintas pasaulyje plačiai nuskambėjęs „Portalas“ – įrenginys lyg iš mokslinės fantastikos filmų, primenantis duris į kitus pasaulius. „Portalas“ leidžia realiu laiku bendrauti su Lenkijos Liublino miesto gyventojais!

Šėlkite su jaunimu

Stoties rajone atgimsta madingiausi barai ir kavinės, vyksta gyvos muzikos koncertai, alternatyvūs renginiai ir buriasi aktyvi jaunų žmonių bendruomenė. Taigi ieškančiųjų gyvos kultūros ir išskirtinių patirčių stoties rajonas pasitiks išskėstomis rankomis – pirmiausia, originalus, nuo seno vilniečiams pažįstamas, Kauno g. įsikūręs kultūros baras „Kablys“, kuriame siaučia muzikiniai renginiai. Nuo jo vos už gero puskilometrio – oficialiai aktyviausia pripažinta kultūros vieta Lietuvoje „Loftas“, kur rengiami gyvi koncertai, renginiai, pasirodymai, konferencijos ir vakarėliai iki paryčių. Smagiais savaitgalio vakarėliais kurį laiką jau garsėja ir po Halės turgaus stogu įsikūręs baras „Youngs’ Club“.

Gurmaniški atradimai

„Halės“ turgus, esantis Pylimo ir Bazilijonų gatvių sankirtoje, vertas atskiro paminėjimo – tai seniausia Vilniaus turgavietė, turinti savo įdomią istoriją ir tradicijas. Nuo seniausių laikų joje vilniečiai ir miesto svečiai perka šviežius maisto produktus, o dabar čia vietą atranda ir gurmaniškų patiekalų kūrėjai.

Bevaikščiodami atsinaujinančiame stoties rajone ir besigrožėdami freskomis ant sienų užsukite pasistiprinti į jaukias ir žavingas kavines, pavyzdžiui, skaniai papusryčiauti galite kanadietės ir vilniečių įkurtoje kepykloje „Druska Miltai Vanduo“.

Verta pamatyti

Verta pamatyti

Naujos idėjos atkeliauja į Vilniaus stoties rajoną
Naujos idėjos atkeliauja į Vilniaus stoties rajoną

Apsilankykite madingiausiame miesto rajone – čia kūrybiška energija virsta netikėtomis idėjomis, nemokamais koncertais, naujais skoniais ir šiuolaikiškais projektais.

Nepriklausoma respublika Vilniuje – Užupis
Nepriklausoma respublika Vilniuje – Užupis

Užupis – mažiausias, vos 0,6 km² ploto, Vilniaus rajonas, kurį nuo Vilniaus senamiesčio skiria Vilnelės upė.

Žvėrynas: Žalioji Vilniaus oazė
Žvėrynas: Žalioji Vilniaus oazė

Norint pabėgti nuo miesto šurmulio ir pasinerti į kurorto dvasią nereikia išvykti iš Vilniaus.