Literatų g.

2008 metais tuometinio Modernaus meno centro darbuotojams kilo idėja Literatų gatvėje įamžinti su Lietuva susijusius literatus. Dedikacijas rašytojams kūrė įvairūs menininkai, kurie  kūrinius iš molio, medžio, plastiko ir metalo tvirtino tiesiog prie sienos.

Projektas vykdytas keliais etapais. Dabar tokių meno kūrinių, už kurių slepiasi rašytojų pavardės, visoje gatvėje yra daugiau nei 200. Dauguma kūrinių yra skirti įvairiems lietuvių rašytojams, bet yra ir užsieniečių, vienaip ar kitaip susijusių su Lietuva.

Menininkai prisiminė ir šioje gatvėje dedikaciją skyrė amerikiečių rašytojui Tomui Hariui, parašiusiam psichologinių detektyvų seriją apie Hanibalą Lekterį, kurį rašytojas kildino iš Lietuvos aristokratų šeimos. Garsiausias šios serijos filmas „Avinėlių tylėjimas“ 2001 m. gavo net penkias Oskarų statulėles.

2006 metais Tomas Haris parašė Hanibalo Lekterio priešistorę „Hanibalas Lekteris. Pradžia“. 2007-aisiais buvo pastatytas ir filmas. Rašytojas Hanibalo tėvyne pasirinko Lietuvą. Knygoje minimi lietuviški vartai ir vietovardžiai, tačiau tikrų faktų ten nėra. Filme Hanibalo motinos vaidmenį atliko lietuvių aktorė Ingeborga Dapkūnaitė.

Tomas Haris nebuvo vienintelis amerikiečių rašytojas, savo kūrinyje paminėjęs Lietuvą. Džonatanas Francenas, kuriam Literatų gatvėje taip pat yra skirta dedikacija, taip pat pasirinko Lietuvą savo kūrybinei įdėjai išreikšti.

Šis autorius nėra buvęs Lietuvoje. Lietuvą jis minėjo 2001 metais parašytame romane Pataisos (The Corrections), kuriame pasakojant vienos šeimos istoriją atskleidžiamos Amerikos visuomenės kultūros problemos.

Knygoje Lietuva nėra minima iš gerosios pusės. Kūrinyje aprašomas epizodas, kai vienas iš šeimos vaikų, Čipas Lambertas, užklysta į apleistą Vilniaus vietą, kurioje yra prastos sanitarinės sąlygos, kur nedarbas siekia 20 procentų, elektra ir vanduo tiekiami su pertrūkiais, iš bado valgoma arkliena, gatvėje yra šaudomi praeiviai, o policija yra banditų gauja.

JAV lietuvių bendruomenė nebuvo sužavėta taip vaizduojama Lietuva. Tuometinis Lietuvos ambasadorius JAV Vygaudas Ušackas kreipėsi į autorių, kviesdamas jį apsilankyti mūsų šalyje. Džonatanas Francenas pasiūlymo atsisakė užsimindamas, kad jo aprašoma Lietuva yra tik vaizduotės vaisius ir fikcija, padėjusi rašytojui išreikšti savo literatūrinę idėją.

Šioje gatvėje prisimintas ir lietuvių ir lenkų rašytojas, Nobelio premijos laureatas Česlovas Milošas. Rašytojas yra gyvenęs ne tik Lietuvoje, bet ir Lenkijoje, Prancūzijoje. 1961 metais jis tapo Kalifornijos Berklio universiteto profesoriumi, nuo 1970 metų natūralizuotu JAV piliečiu.

Su JAV sąsajų turi ir žinomas lietuvių rašytojas Tomas Venclova. 1977 metais jis Česlovo Milošo kvietimu išvyko gyventi į JAV. Dėstė Berklio, Ohajo universiteruose, vėliau dirbo Jeilio universitete, kur gavo filosofijos daktaro laipsnį. 2019 metais T. Venclova grįžo į Vilnių.

Adresas:
Literatų g., VilniusGoogle Maps
Naudodamiesi šia svetaine, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu analizės, reklamos ir personalizuoto turinio tikslais. Norėdami gauti daugiau informacijos,skaitykite čia.