Inskripcijos sovietinių represijų aukoms

Eidami Gedimino prospektu akimis užkliūsite už pastato sienos, aprašinėtos žmonių vardais ir datomis. Šie vardai – didvyrių. 

Apygardos Teismo rūmų pastato cokolyje, dailininko Gitenio Umbraso iniciatyva, iškaltos inskripcijos sovietinių represijų aukoms atminti yra vienas iš nedaugelio netradiciniams paminklams priskirtinų objektų Lietuvoje. Dėl ypač glaudaus paminklo santykio su aplinka ir kontekstu jį galima pavadinti „įvietintu“.

Pastato cokolyje įrašius nuteistųjų ir Tuskulėnuose užkastų žmonių pavardes ir partizaniškus slapyvardžius visas pastatas tapo paminklu.

Nacių valdymo metais čia veikė gestapas, sovietiniais laikais šis pastatas buvo performuotas į KGB būstinę.

Pastate buvo kankinami ir žudomi žmonės, tad simboliškai šiam pastatui suteikiama labai daug prasmių, ir visos jos yra susijusios su liūdniausiais Lietuvos Respublikos gyvavimo metais.

Trumpa istorija

Šiais laikais šiame pastate įsikūręs ne tik teismas, bet ir muziejus, kuris yra skirtas Genocido aukoms atminti. Išoriniame jo fasade iškalti  vardai žmonių, kuriems teko patirti rėžimo žiaurumus ir paaukoti savo gyvybę, nes sovietinių struktūrų jie buvo įvardijami kaip šalies išdavikai. Šalia  fasado, kuriame iškalti didvyrių vardai, matyti ir lauko piramidė, taip pat simbolizuojanti norą atminti šių žmonių kančias.

Inskripcijos sovietinių represijų aukoms atminti kūrėjai (skulptoriai ir architektai): Gitenis Umbrasas, Gediminas Karalius, Vytautas Čekanauskas, Algirdas Umbrasas, Lina Maslauskienė.

Adresas:
Gedimino pr. 40, Vilnius 01400Google Maps
Verta pamatyti
Tolerancijos centras
Tolerancijos centras

Tolerancijos centras įsikūręs nuo seno žydams priklausiusiame pastate Naugarduko gatvėje.

Naudodamiesi šia svetaine, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu analizės, reklamos ir personalizuoto turinio tikslais. Norėdami gauti daugiau informacijos,skaitykite čia.