Vasario 16, 2023

Antrus  metus iš eilės Vilnius pateko į perspektyviausių Europos miestų sąrašą

Vilnius vėl sužibėjo vieno didžiausių pasaulyje verslo dienraščių „Financial Times“ investicijų ekspertų padalinio „fDi Intelligence“ rengtuose Europos perspektyviausio miesto rinkimuose. Antrus metus iš eilės Vilnius vidutinio dydžio miestų kategorijoje užėmė daugiausiai prizinių vietų, palyginti su kitais miestais. Ekspertai, įvertinę Vilniaus praėjusių metų pažangą, inovatoriškumą ir sugebėjimą prisitaikyti prie rinkos sąlygų, skyrė miestui apdovanojimus visose vertinimo kategorijose: ekonominio potencialo, verslui draugiškos aplinkos, užsienio investicijų strategijos ir žmogiškojo kapitalo pritraukimo srityse.

Vilnius daugiausia kategorijų įvertintas Europos miestas

Vasario mėn. 16 d. paskelbtame reitinge „Financial Times“ investicijų ekspertų padalinio „fDi Intelligence“ komanda įvertino Europos miestų ir regionų ekonominius, finansinius bei verslo pajėgumus. Ekspertai siekė išsiaiškinti perspektyviausias kryptis verslo investavimui, ekonominiam vystymuisi ir verslo plėtrai. Iš viso reitinguoti Europos miestai vertinami pagal kelias kategorijas: ekonominio potencialo, verslui draugiškos aplinkos, užsienio investicijų strategijos ir žmogiškojo kapitalo pritraukimo srityse. 

Trijose kategorijose Vilnius pasirodė geriau nei pernai – ekonominio potencialo kategorijoje Vilnius iš 3 vietos pakilo į 2, verslui draugiškos aplinkos – iš 6 net į 3, o žmogiškojo kapitalo pritraukimo srityje – iš 3 į 2. Vilnius užleido pernai užimtą pirmą vietą už tiesioginių užsienio investicijų pritraukimo strategiją ir nusileido į antrą vietą. Bendroje  vidutinių ateities miestų kategorijoje Vilnius užima antrą vietą, pirmoje vietoje –  Ciurichas.  

Vilniaus meras Remigijus Šimašius dėkingas visiems, prisidėjusiems prie šio išskirtinio pasiekimo pakartojimo: „Vėl sulaukėme didžiulio pripažinimo skirtingose „fDi Intelligence“ apdovanojimuose! Pagal įvertinimų kiekį bei mastelį tikrai turime kuo didžiuotis. Šią neįtikėtiną sėkmę lemia Vilniaus žmonės ir nuosekliai puoselėjamas Gedimino kodas Vilniui - atvirumas pasauliui bei ateičiai, pagarba dirbančiam, kuriančiam žmogui. Nesustokime!“. 

„Smagu matyti, kad, nepaisant visų geopolitinių ir ekonominių iššūkių, Vilnius yra patrauklus miestas pasaulinio lygio kompanijoms, plečiančioms veiklą mūsų mieste. Buvimas tarp perspektyviausių miestų Europoje – didelis įvertinimas ir įpareigojimas siekti savo užsibrėžtų tikslų. Dabar vykdomos Vilniaus iniciatyvos yra lyg tiltas į saugesnę, geresnę ir tvaresnę ateitį. Džiaugiamės, kad galime prisidėti prie aukštųjų technologijų įmonių investicijų pritraukimo ir darbo vietų sukūrimo, kas duoda didžiulę naudą viso Šiaurės Europos regiono ekonomikai. Tikimės, kad artimiausi metai bus naujų startuolių augimo metai, Vilnių paversiantys visos Europos inovatyvių aukštųjų technologijų sostine“, – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė. 

Aukštųjų technologijų įmonės jungiasi po vienu stogu

Nors 2022 metais Europos ekonomika susidūrė su daugybe naujų iššūkių, Vilnius, kaip ir kasmet, vis labiau įsitvirtina perspektyviausių žemyno miestų viršūnėje. Intensyvi sostinės aukštųjų technologijų ekosistemos plėtra bei sėkmingas verslo ir mokslo įstaigų bendradarbiavimas sukuria išskirtinę terpę augti. Sostinės turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė I. Romanovskienė džiaugiasi, kad mieste įgyvendinti projektai padeda vystyti aukštųjų technologijų įmonių veiklą.

Vienas iš inovatyviausių miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ iniciatyva suburti verslo ekosistemą „Vilnius TechFusion“, kuri po savo stogu jungia pažangiausius sostinės aukštųjų technologijų sektorius ir jų darbuotojus. Ekosistemos tikslas – parodyti pasauliui miesto lyderystę aukštųjų technologijų inovacijų srityje, pritraukti potencialių investuotojų ir talentingų darbuotojų iš viso pasaulio. 

„Vilniuje šiandien yra kuriama tai, kuo mes gyvensime ateityje. Biotechnologijų, lazerių, finansinių technologijų, informacinių ir komunikacinių technologijų bei žaidimų kūrimo industrijos sukuria daugybę darbo vietų ir reikšmingai prisideda prie Lietuvos biudžeto. Miesto įmonių kuriamos inovatyvios technologijos kasmet pritraukia investuotojus iš viso pasaulio, o tai lemia kompanijų plėtrą, eksportą į naujas rinkas ir vis didėjantį sukuriamų darbo vietų skaičių. Vien pernai Lietuvos lazerių įmonės išaugo 15-20 proc., o „Fintech“ kompanijose dirba per 7 tūkst. darbuotojų“, – sako I. Romanovskienė. 

Pasak „Go Vilnius“ vadovės, novatoriškosios Vilniaus aukštųjų technologijų kompanijos bendradarbiaudamos tarpusavyje pristato naujus produktus, sprendžia iškilusias krizes, o atsiradus galimybei steigia naujus startuolius, pristatančius iki šiol nematytas inovacijas: „Vilnius, aukštųjų technologijų sektoriui suteikdamas kelius realizacijai, sukuria išskirtinę verslo simbiozę, taip tapdamas vienu iš perspektyviausių Europos ateities miestų.“ 

Lietuvoje įsikūrusiems verslams – patogesnis darbuotojų iš užsienio pritraukimas 

Jau 700 metų Vilnius yra žinomas kaip daugiakultūris centras, į kurį traukė žmonės iš visos Europos. Draugiškas vilniečių būdas ir polinkis naujovėms, sukuria terpę ne tik steigti verslus, bet ir priimti užsieniečius. Vilniaus miestas padeda technologijų kompanijoms pritraukti aukštos kvalifikacijos darbuotojus, juos integruoja į miesto gyvenimą, konsultuoja apie šalies mokesčių sistemą ir padeda kurti verslą. 

Viena iš tokių iniciatyvų – „International House Vilnius“ – padeda naujai atvykusiems užsieniečiams išspręsti kilusias problemas. Vos atvykusius naujuosius sostinės gyventojus darbuotojai konsultuoja mokesčių, migracijos, valstybinio draudimo, verslo pradžios klausimais. Taip pat užsieniečiams organizuojamos paskaitos, seminarai, integracijos vakarai, leidžiantys jiems įsilieti į bendruomenę ir pasijusti tikrais vilniečiais. 

Pajusti daugiataučio Vilniaus kvėpavimą padeda ir programa „BeFriend Vilnius“, sukurta prasidėjus karui Ukrainoje. Pradžioje buvusi kaip karo pabėgėlių integracijos programa, vėliau ji atverta visai sostinės užsieniečių bendruomenei, kuri gali susipažinti ir užmegzti draugystes su vietiniais vilniečiais. Be to, miesto turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“ finansiškai padeda pritraukti sostinėje rengiamas tarptautines konferencijas.   

Prasidėjus karui Ukrainoje ir padažnėjus Rusijos rengiamoms kibernetinėms atakoms, antrasis Lietuvos „vienaragis“ „Nord Security“ suteikia nemokamą kibernetinio saugumo pagalbą visiems mieste veikiantiems startuoliams. Tokiu būdu startuolių atstovams suteikiama visa reikalinga pagalba darbuotojų integracijos metu bei užtikrinamas saugumas nuo įsilaužimo į technologijų kompanijoms svarbias duomenų bazes. 

Perspektyviame Vilniuje – užsienio investuotojai ir naujos darbo vietos

Draugiška verslui aplinka, lengva užsieniečių integracija, miesto ekonominis potencialas, didelis institucijų dėmesys ir Vilniaus perspektyvumas pritraukia gerai pasaulyje žinomas užsienio aukštųjų technologijų inovacijų kompanijas kurti verslą Lietuvos sostinėje. Vilniuje savo veiklą vykdo viena didžiausių pasaulyje sveikatos priežiūros kompanijų „AmerisourceBergen“. Informacinių technologijų sektorių Vilniuje papildys puikiai visame pasaulyje žinoma Vokietijos kompanija „GOD“, Lietuvoje įsteigsianti darbo vietas įvairių sričių programuotojams, inžinieriams ir specialistams.

Gyventi ir kurti amžinai jauname Vilniuje yra gera – tai patvirtina besiplečiančios ir mieste naujas darbo vietas kuriančios užsienio aukštųjų technologijų inovacijų kompanijos. 2021 m. Lietuvoje biurą atidarę žaidimų kūrimo gigantai „Wargaming“ šiuo metu Vilniuje skaičiuoja beveik 1000 darbuotojų. Tuo tarpu Jungtinėse Amerikos Valstijose įkurta kompanija „Shift4“ paskelbė išplėsianti savo sostinėje įsikūrusį vienintelį Europoje skyrių ir priims dar 70 naujų darbuotojų. Aukštųjų technologijų Estijos kompanija „Nortal“ Lietuvoje nusprendė padidinti savo technologijų centrą ir darbuotojų skaičių padvigubinti, įdarbinant dar 100 žmonių. „Investuok Lietuvoje“ generalinis direktorius Elijus Čivilis teigia, kad pastarieji metai tiek Lietuvai, tiek pasauliui atnešė pakankamai iššūkių. 

„Tokiu neužtikrintu periodu tarptautinės kompanijos dažnai siekia optimizuoti verslo procesus, o plėtros lokacijas renkasi dar atidžiau. Džiugu matyti, jog Lietuvos miestai, su Vilniumi priešakyje, sugebėjo išlaikyti ir įtvirtinti aukštas pozicijas perspektyviausių Europos miestų gretose. Mūsų lankstumas, gebėjimas prisitaikyti prie besikeičiančių rinkos poreikių ir orientacija į sprendimus gali būti stiprus pamatas toliau kuriant Lietuvą, kaip patrauklią lokaciją globaliems žaidėjams”,  – sako E. Čivilis.

Apdovanojimų ceremonija, kurioje bus apdovanojami aukščiausius pasiekimus pelnę Europos miestai, įvyks kovo mėnesį didžiausioje pasaulyje nekilnojamojo turto parodoje „MIPIM“ Kanuose.