Gegužės 9, 2022

Ukrainos dienas vainikuojančiame koncerte – jautri ukrainietės aktorės daina 

Gegužės 13 - 15 dienomis sostinėje organizuojamų Ukrainos dienų „Vilniushyvanka“ baigiamajame koncerte Lietuvoje sukurtą dainą „Namo“ atliks nuo karo baisumų Vilniuje prisiglaudusi ukrainiečių aktorė Olena Enko. Šešias pragariškas paras iš bombarduojamo Charkivo su dukra į Lietuvą važiavusi Olena į dainą sudėjo visą skausmą dėl agresoriaus žudomų savo tautos žmonių. Kartu su Viktoru Diawara atliekamoje dainoje yra žodžių ir apie rusų karinį laivą, ir apie tai, kad patys rusai turi atsikvošėti. 

Vilniuje pajuto šilumą ir supratimą 

Jau du mėnesius gyvenanti Vilniuje Olena labiausiai nerimavo dėl vienuolikmetės dukrelės Eleonoros savijautos – tokius išgyvenimus, kai staiga palieki namus, matai bombarduojamą savo miestą, nežinia kuriam laikui atsisveikini su artimaisiais, sunku pakelti net suaugusiems, o vaikams tai palieka dar gilesnius randus. „Ačiū Vilniui, kuris mus taip šiltai priėmė. Maniau, kad dukrai ieškosiu psichologo pagalbos, bet mergaitė mokykloje jaučia nuoširdžią vaikų ir mokytojų globą, labai laukia šeštadieniais Ukrainos vaikams organizuojamos dienos stovyklos. Vilniuje vyksta daugybė nemokamų renginių ukrainiečių vaikams, todėl širdis džiaugiasi, kai matau, jog dukra neliūdi“, –  sako Olena. 

Ji pasakoja, kad į Lietuvą važiavo todėl, jog jau anksčiau yra bendravusi su ukrainiečiams padedančia lietuvių organizacija, turėjo pažįstamų žmonių kontaktus. Tik įsikūrusi Vilniuje, Olena pradėjo ne tik ieškoti darbo, bet įsitraukė ir į savanorišką veiklą: „Norėjau pagelbėti savo tėvynainiams karo siaubiamoje gimtinėje: ieškojau kontaktų, kam ko labiausiai trūksta karo zonoje, dabar padedu montuoti video siužetus apie gautą pagalbą iš Lietuvos. Iki ašarų jaudina, kai matai, kad sergantys labai sunkiomis ligomis Ukrainos vaikai gauna dovanėlių ar kai į gimdymo namus pristatoma siunta gyvybiškai būtinų medikamentų. Lietuviai kuria mano tautiečiams tikrus stebuklus! Negaliu apsakyti, kaip širdį paliečia tokie, regis, paprasti dalykai, kaip naujos draugės lietuvės man padovanotos suknelės, bičiulių siūloma pagalba, pažintys su žmonėmis, kurie linki mano šaliai pergalės ir viską daro, kad ji ateitų kuo greičiau“, – graudindamasi pasakoja aktorė.  

Dainoje išsiveržė visas karo sukeltas skausmas 

Gimtinėje Olena dirbo teatre, kūrė dainas, jas ir atlikdavo. Daina, kuri gimė tik atvažiavus į Lietuvą, jaudina tikrais išgyvenimais. „Kai pasiekėme Vilnių, drebėjo rankos. Buvo sunku nusiraminti. Viskas, kas kaupėsi tomis baisiomis dienomis ir naktimis, kai bėgome nuo karo, išsiliejo dainoje“, – prisimena Olena.  

Tik atvažiavusi ji pradėjo ieškotis darbo, nors suprato, kad nemokant kalbos ir turint retą profesiją, labai greitai jo neras. „Pasiskelbiau keliose feisbuko grupėse, kas aš tokia, ką moku ir galiu, žmonės vienas per kitą man ėmė siųsti kontaktus, taip susipažinau su Viktoru Diawara, daugybė pažinčių suvedė su puikiais meno žmonėmis“, – džiaugiasi Olena. 

Naujieji draugai lietuviai ją įtraukė į labdaringus projektus – Olena jau dainavo Kaune, renginyje, kur buvo renkamos lėšos Ukrainai, prisidėjo prie ukrainietiškų barščių virimo akcijos, o ateinantį sekmadienį, gegužės 15 dieną, 14 valandą, dalyvaus koncerte Reformatų skvere.  

Koncerte – ir ukrainiečiai, ir lietuviai 

Gegužės 15 dieną ukrainiečių bei lietuvių atlikėjai pakvies į jungtinį lietuviškų ir ukrainietiškų dainų paramos koncertą, kurį organizuoja  įmonė „Menai Renginiai“ – jame dainuos Olena Enko, gros žinomi pianino virtuozai „PianoBoy“ ir Evgeny Khmara, šiuolaikinio ukrainietiško folkroko grupė,,TaRuta”. Visi kartu su žinomais Lietuvos dainininkais vienysis dėl bendro tikslo – pagalbos ukrainiečių šeimoms. 

Reformatų skvere vyks lietuvių ir ukrainiečių šeimų piknikas, visą sekmadienį veiks ukrainiečių pop-up restoranai, kuriuose bus galima paragauti barščių, virtinukų, pampuškų, blynelių su įvairiausiais įdarais, žymiųjų ukrainietiškų tortų ir kitų tradicinių ukrainietiškų patiekalų, kuriuos parke gamins ir renginio svečius vaišins  nuo karo pabėgę ukrainiečiai. Veiks ukrainiečių menų ir amatų mugė, vaikai galės  pasilinksminti ant batutų jiems sukurtoje erdvėje ir pažaisti su animatoriais.  

„Norime, kad Lietuvoje gyvenantys ukrainiečiai jaustųsi kaip namuose, todėl nusprendėme suteikti daugiau progų geriau pažinti Vilniaus bei Lietuvos kultūrą. „Vilniushyvanka“, tikime, atskleis sostinės svetingumą ukrainiečiams, o vilniečiai ir miesto svečiai geriau pažins ukrainietišką kultūrą per meną, maistą ir pažintines programas“, – sako renginių ciklą inicijavusios oficialios Vilniaus miesto verslo ir turizmo plėtros agentūros „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė. 

Renginius organizuoja ,,Go Vilnius“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe, LR Ukrainos ambasada, Ukrainos namais ir dar keliasdešimt  partnerių. Visą Ukrainos dienų programą, veiklas, edukacinius užsiėmimus, restoranų pasiūlymus ir kitą informaciją galite rasti specialiame „Go Vilnius“ polapyje: https://www.govilnius.lt/ukrainieciu-dienos  

Renginio organizatoriai ragina visus susipažinti su programa ir nusiteikti turiningam ir prasmingam savaitgaliui – vilniečiams, priglaudusiems ukrainiečius tai galimybė praleisti laiką kartu pramogaujant, miestiečiams – puiki proga išeiti iš namų, o Lietuvos gyventojams susiplanuoti savaitgalio išvyką į sostinę.