Rugsėjo 20, 2023

Vilnius minės Pasaulinę turizmo dieną: kvies išgirsti istorijas apie NATO viršūnių susitikimą iš pirmų lūpų 

2023-ieji Vilniui yra išskirtiniai metai minint 700 metų jubiliejų ir prisimenant čia prieš keletą mėnesių vykusį NATO viršūnių susitikimą, dėl kurio miestą aplankė tūkstančiai svečių iš viso pasaulio. Apie NATO viršūnių susitikimą Vilniuje rašė tarptautinė žiniasklaida ir iki šiol sulaukiama didžiulio susidomėjimo kaip vyko pasirengimas, kokios įdomios istorijos nutiko svečiams, kokį miestą jie atrado bei kur lankėsi. Pačios įdomiausios istorijos, surinktos iš pirmųjų lūpų, bus papasakotos Pasaulinei turizmo dienai skirtų ekskursijų metu rugsėjo 24 d.  

Ekskursijos, apjungiančios unikalias NATO viršūnių susitikimo patirtis

NATO viršūnių susitikimas naujomis spalvomis parodė visą miestą – pro šalį skubantys įspūdingi kortežai, NATO atributika papuoštos gatvės, specialūs restoranų meniu ir galimybė Senamiestyje netikėtai prasilenkti su garsiausiais pasaulio politikais bei visuomenės veikėjais. Vilnius tapo miestu, kuriame buvo priimami reikšmingi politiniai sprendimai, o vizitus organizuojantiems bei svečius aptarnaujantiems darbuotojams tai buvo unikali galimybė pajausti kitokį miesto ritmą. Kad įdomiausios patirtys ir detalės nepasimirštų, Pasaulinės turizmo dienos progas sumanyta apie visa tai papasakoti plačiau visuomenei.  

Ekskursijos maršrutas „Nepapasakotos NATO Viršūnių susitikimo istorijos“ apims centrinę Vilniaus dalį ir nors pačiame Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ pasivaikščiojimas fiziškai nevyks, pasakojime nuguls ir įdomesni faktai apie tai, kas vyko svarbiausioje Vilniaus vietoje per NATO viršūnių susitikimą, kuriame  dalyvavo apie keli tūkstančiai svečių, o renginio erdvės turėjo atitikti visus reikalavimus, buvo specialiai gaminami baldai, tiesiami tūkstančiai kvadratinių metrų kilimų, daugiau kaip 100 km elektros laidų, vaišėms nupirkta daugiau kaip 100 kg lietuviškų uogų.

„Go Vilnius“ direktorė Inga Romanovskienė dalijasi pasakojimu, kad „dar NATO viršūnių susitikimo metu „Go Vilnius“ rengė turus užsienio delegacijų atstovams bei žurnalistams ir taip kvietė pažinti Vilniaus kultūrą, istoriją ir kasdienį miesto gyvenimą. Sukūrėme keletą naujų ekskursijų maršrutų, kuriais norėjome pristatyti miestą ne tik tradiciniu būdu, bet ir bėgant Neries krantine, kylant į aplink Užupį esančias kalvas, aplankant startuolių, vienaragių ir gatvės meno kūrėjų pamėgtą Naujamiestį bei ragaujant lietuviškų patiekalų. Renginiams pasibaigus supratome, kad vilniečiams ar miesto svečiams įdomu būtų susipažindinti su NATO viršūnių susitikimo užkulisiais, svečių aplankytomis vietomis bei nutikimais, kuriuos galime sujungti į įdomų ekskursijos maršrutą.“

Ką atskleis „Nepapasakotos NATO Viršūnių susitikimo istorijos“

Pasak vienos iš ekskursijos sumanytojų Linos Dusevičienės, ši idėja kilo dar vykstant NATO viršūnių susitikimui Vilniuje. Kuriant ekskursijos maršrutą teko pasikalbėti su daugeliu žmonių, dirbusių viešbučiuose, restoranuose, „Litexpo“ parodų centre, Užsienio reikalų ministerijoje. „Stengiamės, kad ekskursija „Nepapasakotos Vilnius NATO viršūnių susitikimo istorijos“ atskleistų kuo daugiau renginio užkulisiuose vykusių įdomių faktų, detalių“, – pasakoja gidė.

„Mūsų ekskursija prasidės Lukiškių aikštėje, kurioje nuskambėjo reikšminga Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio kalba apie šios šalies galimybes įstoti į NATO. Nemažai įdomių faktų galima paminėti apie JAV delegacijos viešnagę, viešbučius ir restoranus, kurie priėmė užsienio delegacijų narius. Vienas iš maršruto taškų sustos ties restoranu, kurio šefas buvo garbingiausiems svečiams skirtos vakarienės kūrėjas. Lankytojai galės išgirsti pasakojimą kuo mėgavosi iškilios vakarienės dalyviai. Ekskursijos metu apeisime su NATO viršūnių susitikimu susijusios objektus esančius miesto centre ir Senamiestyje, o visa numatoma ekskursijos trukmė – 1 val. 30 min.“, – pažymi gidė L. Dusevičienė.  

Ekskursijos „Nepapasakotos Vilnius NATO viršūnių susitikimo istorijos“ bus rengiamos rugsėjo 24 d., registracijas galima rasti Pasaulinei turizmo dienai skirtų renginių programoje https://www.govilnius.lt/turizmo-diena-2023  

Naktinis žygis, Vilniaus herojų atradimai ir 700 prizų    

Pasaulinės turizmo dienos proga lankytojų laukia įvairialypė programa. Dalyviai leisis į magišką naktinį žygį, skirtą Vilniaus 700 metų jubiliejui, pažins miestą per pasakas, galės nemokamai aplankyti muziejus ir dalyvauti orientaciniame žaidime.  

„Vilniaus miesto 700 metų jubiliejų minime visus metus ir tai galimybė dar daugiau sužinoti apie Lietuvos sostinę. Pasaulinė turizmo dienos programa stengsimės suburti įvairaus amžiaus vilniečius ir miesto svečius, todėl kviesime visus leistis į žygius,  sužinoti kažką naujo ir patirti tai, kuo gyvena visas miestas“, – sako „Go Vilnius“ vadovė I. Romanovskienė.  

Siekiant įprasminti Vilniuje gyvenusius ir miestą kūrusius įžymius žmones, Pasaulinės turizmo dienos proga sukurtas įtraukiantis orientacinis žaidimas „Atrask Vilniaus herojus“, kuris vyks rugsėjo 23 d. Žaidimo metu dalyviai galės susipažinti su tikraisiais miesto didvyriais, tačiau juos nebus taip paprasta surasti, - reikės gerai pasukti galvą ir kaip reikiant pajudėti. Visas užduotis išsprendusių žaidimo dalyvių laukia net 700 prizų, kuriuos gaus pirmieji įveikę iššūkį.  

Tą patį vakarą visi kviečiami leistis į naktinį žygį pėsčiomis skaičiaus „700” trasa Vilniaus centre, atsinešus žibintuvėlius ar girliandas, kad jubiliejinė trasa šviestų iš aukštai. Naktinio žygio pradžia – rugsėjo 23 dieną, 20 valandą prie Baltojo tilto, saulei jau nusileidus. Registruotis į žygį galima čia: https://trailmasters.lt/trail-masters-vilnius-700-svieciantis-zygis-sostineje/  

Rugsėjo 24 dieną gidė, istorijų pasakotoja Vida Norkūnienė, vaikams prisistatanti kaip ponia Vidonija, kviečia klausyti 7 nuostabių pasakojimų apie Vilnių. Tuo pačiu verta neužmiršti, kad paskutinį mėnesio sekmadienį, rugsėjo 24 dieną galima aplankyti daugelį Vilniaus muziejų nemokamai.  

Pasaulinė turizmo diena yra švenčiama rugsėjo 27 d., todėl būtent tą dieną kviečiame užsukti į Turizmo informacijos centrą, įsikūrusį Pilies gatvėje, kur lankytojų lauks malonios staigmenos.   Pasaulinės turizmo dienos renginių organizatoriai: agentūra „Go Vilnius“, Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Užsienio ryšių ir turizmo skyrius, „Trail Masters“.