Kovo 20, 2024

Lietuva tarp 20-ies laimingiausių pasaulio šalių

Kovo 20 d., tarptautinę laimės dieną, paskelbta kasmetinė JT „Pasaulio laimės ataskaita“. Kaip rašoma CNN publikacijoje, Lietuva šiemet užėmė 19 vietą bendrame sąraše, o tarp jaunesnių nei 30 metų respondentų ji buvo laimingiausia šalis 2024 m. Lietuva – vienintelė Baltijos šalių atstovė, patekusi į Top 20 laimingiausių šalių sąrašą.

Ši kasmetinė ataskaita sudaroma renkant duomenis iš apklausų, atliktų daugiau nei 140 šalių, šalis reitinguojant pagal piliečių vidutinį gyvenimo pasitenkinimą per paskutinius tris metus, t.y., nuo 2021 iki 2023 m.   

Laimės lygis nustatomas atsižvelgiant į tokius rodiklius, kaip bendrasis vidaus produktas (BVP), tenkantis vienam gyventojui, socialinė parama, numatoma sveiko gyvenimo trukmė, laisvė ir korupcijos lygis. Remiantis šiais kriterijais, Suomija septintą kartą iš eilės paskelbta laimingiausia šalimi planetoje. Po Suomijos rikiuojasi kitos Šiaurės šalys – Danija, Islandija ir Švedija.  

Pirmą kartą nuo 2012 m., kai buvo paskelbta pirmoji „Pasaulio laimės ataskaita“, nei JAV, nei Vokietija nepatenka į laimingiausių šalių dvidešimtuką – šiemet nukrito atitinkamai į 23 ir 24 vietas. Šis pokytis iš dalies buvo dėl laimės lygio padidėjimo kitose šalyse, ypač Čekijoje (18 vieta), Lietuvoje (19 vieta) ir Slovėnijoje (21 vieta), su Jungtine Karalyste užbaigiant 20-uką. 

Ataskaitoje pažymima, jog Lietuva per pastaruosius šešerius metus reitinge nuolat kilo aukštyn. Šalis 2017-aisiais buvo 52 vietoje. Lietuvos patekimas į 20-uką išryškina šalies žingsnius gerinant piliečių gerovę ir laimę, pabrėžiant jos įsipareigojimą gerinti gyvenimo kokybę per ataskaitoje nustatytus pagrindinius veiksnius.