Lukiškių aikštė

Birželio 10 d. pirmą kartą sostinėje organizuojamame šaltibarščių festivalyje „Pink Soup Fest“ metu visame mieste netrūks pramogų visai šeimai ir vaizduotę žadinančių meno kūrinių. Vienas jų – menininkės Jolitos Vaitkutės sukurta iliuzinė instaliacija, leidžianti pajusti, ką reiškia patekti į išsitaškiusius šaltibarščius.   

Šaltibarščiai – įkvėpimo šaltinis  

Šaltibarščiams iliuzinę instaliaciją ,,Išsitaškę šaltibarščiai” dedikuoja menininkė Jolita Vaitkutė. Anot jos, nors daugeliui lietuvių šaltibarščiai yra puikiai pažįstami ir mėgstami, įvairiuose menininkų kūriniuose jie nėra naudojami dažnai. Pasak žinomos lietuvių menininkės, savo darbais ji stengiasi keisti šią nusistovėjusią tradiciją.  

„Dėl savo unikalumo šaltibarščiai man neretai tampa inspiracija idėjoms ar iliustracijoms. Sužinojusi, kad Vilniuje vyks šaltibarščių festivalis, iškart ėmiausi darbo ir pritaikiau šią temą savo kūryboje. Manau, kad lietuvių mene ši sriuba atspindima per retai, nes žinomuose natiurmortuose ar maisto paveiksluose šaltibarščiai beveik nevaizduojami. Turime pradėti šią sriubą pilnavertiškai įtraukti į meną, vizualias išraiškas ir parodyti ją plačiajai auditorijai. Tarkime, Japonijoje yra labai daug įvairiausių sriubų muliažų. Jie atrodo taip tikroviškai, kad net galima sumaišyti su tikra sriuba. Tikiu, kad simbolinis šaltibarščių muliažas labai padėtų skleisti žinią apie juos ir į Lietuvą pritrauktų dar daugiau turistų“, – savo mintimis dalijasi J. Vaitkutė.  

Kvies įlipti į šaltibarščių dubenį  

Šaltibarščiai – skanus patiekalas, tačiau valgant juos gali įvykti ir vienas ne toks malonus incidentas. Anot J. Vaitkutės, šaltibarščių festivaliui jos sukurta instaliacija buvo įkvėpta būtent tokio nutikimo. „Šaltibarščiai mano racione yra dažnas patiekalas. Šią sriubą labai mėgstu valgyti, taip pat ji dažnai atsispindi mano meninėje veikloje bei kūriniuose. Vis dėlto, man neretai pasitaikydavo, kad valgant šaltibarščius vilkėdavau baltais drabužiais ir netyčia juos apsitaškydavau. Būtent tai ir pametėjo mintį, kad mieste galėčiau pavaizduoti išsitaškiusius šaltibarščius, į kuriuos praeiviai galėtų įlipti“, – Vilniuje sukurtos instaliacijos idėją atskleidžia menininkė.  

Kūrinio autorė priduria, kad instaliacijoje buvo remtasi iliuzinio meno motyvais: „Atvykę prie mano darbo vilniečiai ir miesto svečiai pamatys tam tikrą iliuziją, kurioje galima nusifotografuoti ir patirti patį ryškiausią lietuvišką patiekalą, taip žavintį turistus. Man kartais atrodo, kad Lietuvoje iliuzija paremto meno kiek trūksta, tad savo požiūriu į šaltibarščius bandysiu užpildyti šią sritį ir suteikti lankytojams gerų emocijų, atsiduriant mėgstamos sriubos dubenyje.“   

Menininkė džiaugiasi mieste vyksiančia rožine karštine ir tikisi, kad festivalis išsivystys į ilgametę tradiciją. „Šaltibarščių festivalis yra viena geriausių idėjų Vilniaus miestui. Mes turime puikių lietuviškų patiekalų, kurie yra įdomūs, išskirtinio skonio ar netikėtų ingredientų kombinacijų. Šaltibarščiais, kaip ir kitais patiekalais, drąsiai galime girtis miesto svečiams, juos reklamuoti ir kviesti atvykti jų paragauti. Jų unikalumas žadina vaizduotę ir kūrybines plotmes“, – pažymi J. Vaitkutė.  

Kūrinį galite pamatyti adresu: Lukiškių aikštė.