Gastronominiai ir kiti Vilniaus atradimai su lenkų žurnalistu Robert Makłowicz

Lietuvoje neseniai apsilankęs žymus lenkų kulinarijos kritikas ir kelionių žurnalistas Robert Makłowicz Vilniaus gatvėse ieškojo įspūdingiausių istorijų, gražiausių vietų, skaniausių patiekalų ir įsimintiniausių nuotykių. Kas jam padarė didžiausią įspūdį ir kur jis rekomenduotų apsilankyti kiekvienam keliautojui? Nuo istorinių monumentų iki šiuolaikiško miesto, nuo maisto iki pramogų - Vilniaus atradimų maršrutas pagal Robert Makłowicz.

Aušros vartai
Aušros Vartų g. 14, Vilnius

Kelionę Robert Makłowicz rekomenduoja pradėti nuo istorinių Aušros vartų - nenuostabu, juk šie vartai yra vieninteliai išlikę gynybinės miesto sienos vartai, pro kuriuos jau nuo XVI a. į Vilnių atvykdavo keliauninkai. Šiandien žengiančius pro Aušros vartus iš Gailestingumo Motinos koplyčios stebi Dievo Motinos atvaizdas, dar vadinamas Aušros Vartų Madona. 

Katedros aikštė
Katedros a. 1

Katedros aikštėje stovinti varpinė dar XIII a. buvo gynybinis miesto bokštas, o XIV a. pastačius čia pirmąją katedrą bokštas virto varpine. Šiandien Katedros aikštėje stovi ir ypatingas laikrodis, skaičiuojantis minutes iki 700-ojo Vilniaus jubiliejaus, kai 1323 m. LDK didysis kunigaikštis Gediminas pirmąkart paminėjo Vilnių kaip Lietuvos sostinę, kviesdamas čia atvykti miestiečius iš kitų Hanzos miestų.

Augustas & Barbora love story café
Stiklių g. 7 
https://www.facebook.com/augustasirbarbora/

Įžengę į Stiklo kvartalą, kuriame kadaise gyveno žydų bendruomenė, pajusite praeities aurą - čia visuomet klestėjo amatininkai, juvelyrai, vitražo meistrai. Prisėdę kavinėje prisiminsite ir ypatingą Lietuvos meilės istoriją. Legenda apie LDK didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto ir jo žmonos Barboros Radvilaitės meilę gyvuoja nuo XVI a. iki šių dienų. Paragaukite šio meilės skonio - kavinėje prie kavos užsisakykite pyragėlį „Barbora“ arba „Augustas“.

Lietuvos Respublikos prezidentūra
S. Daukanto a. 3 
https://www.lrp.lt/en/institution/presidential-palace/guided-tours/20819 

Tokie rūmai, kokius matome dabar, iškilo tik XIX a., kai čia įsikūrė oficiali Rusijos generalgubernatoriaus buveinė. O šiandien čia - Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija. Apsilankykite Prezidento rūmų istoriniame parke ir vidiniame kieme, o sekmadieniais 12 val. aikštėje galite stebėkite istorinę vėliavos keitimo ceremoniją. Taip pat savaitgaliais Prezidento rūmuose galite apsilankyti nemokamos ekskursijos metu, tik nepamirškite užsiregistruoti.

Šv. Jonų bažnyčia ir Vilniaus universiteto kiemas
Šv. Jono g. 12

Švento Jono Krikštytojo ir Švento Jono Apaštalo ir Evangelisto bažnyčia pastatyta XV a., tačiau, įkūrus Vilniaus universitetą 1579 m., ši bažnyčia perėjo Jėzuitų ordino žinion ir tapo Vilniaus universiteto dalimi. Vaikščiodami po universiteto kiemą, juosiamą renesansinių galerijų, įkvėpsite akademinės dvasios. O pasikėlę į Šv. Jonų bažnyčios varpinę pamatysite Vilniaus senamiestį kaip ant delno. 

Halės turgus
Pylimo g. 58

Keliaujant svarbu pasistiprinti. Halės turgus skaičiuoja jau 116 metų, tad pakelkite galvą ir pasigrožėkite istorine architektūra. Čia rasite ne tik vietos ūkininkus, siūlančius šviežiausiu produktus, bet ir susiviliosite įvairiausių pasaulio virtuvių patiekalais. Paragaukite plovo ar netikėčiausių raugintų daržovių. Tikrai neišeisite alkani, o dar ir lauktuvių parsivešite.

Senatorių pasažas
Dominikonų g. 11
https://senatoriupasazas.lt/homepage/ 

Kadaise čia buvo vienuolyno alaus darykla, paskui - Pociejų rūmai, sovietmečiu - „Vilniaus vandenų“ būstinė, o dabar čia - bendrauti kviečianti vieta, jungianti gerą maistą, ypatingas patirtis ir lėto gyvenimo filosofiją. Produktai į čia esančias parduotuves ir restoranus atkeliauja iš šiuolaikiško ir atsakingo ūkio netoli Vilniaus. Todėl „Senatorių pasaže“ rasite tradiciniais metodais paruoštų konservų, mėsos, vietinių sūrių, raugintų daržovių ir išskirtinių pagardų.

Nineteen 18
Dominikonų g. 11
https://nineteen18.lt/en/ 

Patirkite neįtikėtiną vietinių produktų ir Lietuvos žmonių įkvėptus skonių dermę prie degustacinės vakarienės stalo. Restorano šefas Andrius Kubilius kviečia degustuoti 10 patiekalų ir provokuoja leistis į išties gurmanišką kelionę. Tai, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo kaip makaronų patiekalas, galbūt bus salierų ir baravykų sluoksniuotis su duonos trupiniais. Rauginti obuoliai su peletrūnų aliejumi burnoje atsiskleidžia riešutų poskoniu. Oto sultinys su lydekos ikrais nukels prie jūros. Kondensuoto pieno ledai ir obuolių karamelė su kalvadoso ledais, karameliniu vafliu, fermentuotų skruzdžių sirupu ir atvėsintomis skruzdėmis primins vaikystės iškylas. 

Viešbutis „Pacai“
Didžioji g. 7
https://hotelpacai.com/en 

Nakvynės apsistokite viešbutyje „Pacai“ - pačiuose tikriausiuose LDK didikų Pacų rūmuose. Vilniaus senamiestyje susitinka XVII a. baroko prabanga ir modernios Vilniaus architektūros formos. Kadaise čia svečiavosi  Rusijos caras Petras I, Prancūzijos imperatorius Napoleonas Bonapartas, Rusijos imperatorius Aleksandras I, Lenkijos karalius ir Lietuvos kunigaikštis Jonas Sobieskis, o dabar - jūs.

Subačiaus apžvalgos aikštelė
Subačiaus g. 

Nuo Subačiaus gatvės apžvalgos aikštelės apžvelkite visą miestą lyg iš romantiško filmo kadro. Bohemiškasis Užupio rajonas, dangų skrodžiantys bažnyčių bokštai, Gedimino bokštas - visas Senamiestis lyg ant delno, gražus bet kokiu oru.

Vilniaus Šv. Onos bažnyčia ir paminklas Adomui Mickevičiui
Maironio g. 8

Gotikinė Šv. Onos bažnyčios ir Bernardinų vienuolyno ansamblis nepalieka abejingų. Lengva ir grakšti konstrukcija - tikras architektūros šedevras. Vienoje Šv. Onos bažnyčios sienos vietoje yra įmūrytos dvi plytos su meistrų ženklais, kurių iki šiol nepavyko iššifruoti. O į Šv. Onos bažnyčią žvelgia granitinis Adomo Mickevičiaus paminklas, sukurtas skulptoriaus Gedimino Jokūbonio.

Vilniaus ortodoksų Dievo Motinos Ėmimo į Dangų soboras
Maironio g. 14

Viena seniausių krikščioniškųjų šventovių Vilniuje, pastatyta XIV a. Sakoma, kad LDK didysis kunigaikštis Algirdas asmeniškai parinko jai vietą čia – netoliese buvo tuometinis jo dvaras. Iš tiesų greta nuo seno buvo rusėnų miestas Civitas Rutenica. Nors soboras daug kartų perstatytas, tačiau čia išliko daug istorinės architektūros fragmentų. 

Užupis

Vilniuje rasite ir kitą respubliką - perėję Vilnelės tiltą pateksite į bohemiškąjį Užupį. Šiandien šis rajonas kupinas kūrybiškos energijos, meno instaliacijų ir staigmenų. Užupio meno inkubatoriuje rasite nuolat kintančių meno kūrinių po atviru dangumi, įspūdingų gatvės meno darbų. Tibeto skvere Dalai Lama XIV atidengė mandalos skulptūrą ir pasodino obelį. Šiandien Užupio angelas pučia ragą ir skleidžia žinią, o kadaise jis išsirito iš kiaušinio - kiaušinis buvo pastatytas, kol buvo renkamos lėšos skulptūrai. Šalia angelo skulptūros - ypatingas vandens fontanėlis, kur kartą per metus, balandžio 1-ąją, Užupio respublikos steigimo dieną, iš čiaupo bėga ne vanduo, bet alus. Ar tai ne melas? Patikrinkite patys. 

Kavos baras „Coffee1“
Užupio g. 9  
https://www.coffee1.lt 

Vilniaus gatvės kvepia kava. Tačiau užsukę į Užupyje įsikūrusią „Coffee1“ ne tik paragausite puodelio šviežiai skrudintos rūšinės kavos. Čia rasite ir ypatingą desertą - tradicinį lietuvišką šakotį - ar rankų darbo šokoladinių saldainių. Kas gali būti geriau nei įkvepianti atokvėpio akimirka.

MO muziejus
Pylimo g. 17
https://mo.lt/en/

Vilniaus senamiestis kupinas istorijos, tačiau puikiai dera su moderniu gyvenimo ritmu. Šiuolaikinis menas - neatsiejama Vilniaus dalis, todėl vieno garsiausių architektų Danielio Libeskindo sukurtas MO muziejaus pastatas harmoningai įsilieja tarp Senamiesčio pastatų. Visą vasarą čia galima pamatyti parodą „KaunaVilnis“ apie dviejų didžiausių Lietuvos miestų - Vilniaus ir Kauno - ryšį.

Paupio turgus
Aukštaičių g. 7
https://www.paupioturgus.lt/en/

Susipažinkite su vienu naujausių Vilniaus rajonu - Paupiu, įsikūrusiu Senamiesčio prieigose, šalia Vilnelės upės. Atgimęs naujam gyvenimui iš pramoninių patalpų, rajonas šiandien itin populiarus tarp vietinių. Maisto turguje apsupti žalumos pasijusite tarsi gamtoje, tačiau po vienu stogu čia glaudžiasi įvairiausios pasaulio virtuvės. Ispaniškoji paelja, suktinukai, mėsainiai, itališkieji ryžių arančiniai, gruziniški chačiapuriai ar jūrų gėrybės - sunku išsirinkti. Užsukite į „Yakitori Boutique“ paragauti krevečių tempuroje ar burnoje tirpstančių tuno sašimių. „Druska, miltai ir vanduo“ sužavės natūralaus raugo duona, desertais, skrebučiais su avokadu ir rūkyta lašiša.

Lukiškių kalėjimas
Lukiškių skg. 6
https://www.lukiskiukalejimas.lt/pasivaiksciojimai/en/home-eng/ 

Vilniuje tiesiog būtina apsilankyti kalėjime. Buvęs Lukiškių kalėjimas, skaičiuojantis daugiau nei šimtmetį, šiandien sužavės ne tik galimybe pasivaikščioti po patalpas ir sužinoti pikantiškų istorijų apie kalėjimo kasdienybę, bet ir apsilankyti menininkų erdvėse, kuriose veikia net 350 menininkų, atsigaivinti čia įsikūrusiame bare, paklausyti vienų geriausių koncertų.

Ertlio namas
Šv. Jono g. 7
https://ertlionamas.lt 

Grįžkite į viduramžius per skonius. Ertlio name, kadaise priklausiusiame mūrininkui Jurgiui Ertliui, šiandien įsikūręs restoranas siūlo paragauti XIII-XIX a. Lietuvos istorinės virtuvės patiekalų. Virtuvės šefas Tomas Rimydis, konsultuodamasis su istorikais ir profesoriais, siekdamas prikelti autentiškus receptus šiuolaikiškam gyvenimui. Kur kitur paragausite  jautienos pekenfleišo su briedžiukais, kalakuto pyrago su lazankėmis, šparagais ir vyno padažu ar bobos su rabarbarais.

Žemaičių ąsotis 
Naugarduko g. 32-1
https://zemaiciuasotis.lt

Tradicinių lietuviškų patiekalų, kokiais galima mėgautis Lietuvos regione Žemaitijoje, paragauti galima ir Vilniuje. Čia stalai lūžta nuo gausybės pasirinkimų: tradiciniai barščiai, koldūnai su grybais, silkė su sūdytais grybais, bulvių ar kraujiniai vėdarai, žemaitiška dešra su raugintais kopūstais. Geriau ateiti su draugais, kad galėtumėte visko paragauti po truputį.

Oro balionai
https://orobalionai.lt

Skrydis oro balionu - puikus kelionės po Vilnių akcentas. Pažvelgti į Vilniaus senamiestį iš paukščio skrydžio, apžiūrėti miestą supančią gamtą - ypatinga patirtis. Visiška ramybė ir nauji rakursai leis patirti Vilnių iš dar kitos perspektyvos. Tokia skrydžio galimybe neturėsite progos pasimėgauti jokioje kitoje Europos sostinėje. Tad pirmyn, į orą!