Literatų gatvė

Literatų gatvėje tarp visų čia esančių dedikacijų rašytojams rasite ir su Prancūzija susijusių autorių pavardes.

Oskaras Milašius

Po Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo 1918 m., kai savanoriai šalies nepriklausomybę gynė ginklu, Lietuvos diplomatai atstovavo šaliai Paryžiaus taikos konferencijoje. Vienas iš pagrindinių to meto diplomatijos veikėjų buvo rašytojas Oskaras Milašius.

Prancūzijoje gyvenęs ir prancūziškai rašęs Milašius savo tėvyne pasirinko Lietuvą. Oskaro tėvas, Lietuvos-Lenkijos bajoras, karininkas Vladislovas Milošas sūnui vis primindavo lietuvišką jo giminės kilmę.

1919 metais Paryžiaus taikos konferencijoje Prancūzija reiškė prielankumą Lenkijai, kurios diplomatai nelaikė lietuvių lygiaverčiais derybininkais.

Siekti nepriklausomybės pripažinimo lietuvių atstovams buvo labai sunku, todėl atsikuriančiai Lietuvai kiekvienas ją palaikantis intelektualas buvo gyvybiškai svarbus. Gerbiamas rašytojas sustiprino Lietuvos delegacijos pozicijas, nepriekaištinga prancūzų kalba poetiškai pristatydamas Lietuvą.

1923 metais įvyko Klaipėdos sukilimas. Lenkijai protestuojant, Lietuvos diplomatai su Oskaru Milašiumi tvirtai ir argumentuotai gynė savo šalies interesus. Lenkijai palankiems sąjungininkams neliko nieko kito, kaip pripažinti Klaipėdos kraštą Lietuvos nuosavybe.

Oskaras Milašius buvo mistikas ir garsėjo kaip pranašas, išpranašavęs Lietuvai klestėjimą. Rašytojas nuspėjo, kad pakeliui į šviesią ateitį Lietuvai teks patirti didžiulę negandą. Akivaizdu, kad ši rašytojo pranašystė išsipildė. 

Jeanas Paulis Sartre'as

1965 metais pasaulyje žinomas prancūzų rašytojas Jeanas Paulis Sartre'as kartu su kita prancūzų rašytoja Simone de Beauvoir lankėsi Lietuvoje. Viešnagės metu juos lydėjo Eduardas Mieželaitis, Mykolas Sluckis ir fotografas Antanas Sutkus.

Vienas žymiausių XX a. egzistencialistų svečiavosi ne tik Vilniuje, jis buvo nuvykęs ir į Kauną, Palangą ir Neringą. Kelionės metu A. Sutkus rašytoją fotografavo. 2018 metais pagal vieną iš tų nuotraukų skulptorius Klaudijaus Pūdymas sukūrė čia buvusio ir nufotografuoto Jeano Polio Sartre skulptūrą, pastatytą ant Parnidžio kopų.

Skulptūrą pagal lietuvio nuotrauką sukūrė ir prancūzai. Ji stovi Nacionalinės Paryžiaus bibliotekos kieme.

Antanas Sutkus yra garsus fotografas, kurio darbų turi daug garsių pasaulio galerijų. Fotografavęs sovietmečiu jis atsiribojo nuo tada dominavusio socialistinio realizmo stiliaus ir labiau užsiėmė humanistine fotografija.

Adresas:
Literatų g., VilniusGoogle Maps
Naudodamiesi šia svetaine, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu analizės, reklamos ir personalizuoto turinio tikslais. Norėdami gauti daugiau informacijos,skaitykite čia.