Markučių dvaro muziejus

Markučių dvaro muziejus įsikūręs Varvarai ir Grigorijui Puškinams priklausiusio dvaro pagrindiniame pastate. Muziejaus ansamblį sudaro buvęs dvaro gyvenamasis namas, 18 ha parkas su tvenkiniais, paminklas A. Puškinui, Šv. Varvaros koplyčia ir šeimyninės kapinaitės. Memorialinę ekspoziciją sudaro šeši XIX a. pab. autentiškai apstatytų kambarių interjerai. Čia eksponuojami originalūs, pagal specialų užsakymą pagaminti baldai, puošti Puškinų šeimos herbais bei šeimininkų monogramomis, taip pat baldai pagaminti Florencijos meistrų ir atvežti iš Italijos. Ekspozicijoje galima pamatyti nemažai XIX a. namų apyvokos daiktų, indų, autentiškų dailės kūrinių bei istorinių Markučių dvaro bei čia gyvenusios šeimos nuotraukų. 

Markučių dvaro muziejaus fonduose saugoma daugiau nei 8000 eksponatų. Tai pirmiausia Melnikovų bei Puškinų šeimų vertybės, įskaitant asmeninius daiktus, rankraščius, nuotraukų negatyvus, knygas ir kt., o taip pat muziejaus įgyti eksponatai, tarp kurių yra 1984 metais perimtas iš paveldėtojų žymaus rašytojo ir vertėjo P. Antokolskio fondas – asmeninės bibliotekos knygos, rankraščiai, memorialiniai daiktai ir meno kūriniai.

Muziejuje nuolat rengiamos dailės, literatūros, fotografijos, taikomojo meno ir kitos parodos.

Trumpa istorija

Markučių vietovė istoriniuose šaltiniuose minima nuo XIV a., kai ji priklausė didiesiems Lietuvos kunigaikščiams. Vėliau Lietuvos didysis kunigaikštis Aleksandras Jogailaitis Markučius padovanojo savo žmonai Elenai, kuri čia pastatė vasaros rūmus. Po vyro mirties Elena rūmus ir visą dvarą paliko tvarkyti bajorui Unkovskiui. Vėliau dvarą valdė didikai Kiškos, Chodkevičiai. Iš pastarųjų Markučių valdą XIX a. pr. nusipirko Vilniaus iždininkas Juozapas Eismuntas, tačiau netrukus pardavė gydytojui Ignui Godlevkiui. 1867 m., nutiesus geležinkelio liniją Sankt Peterburgas – Varšuva, kuri kirto ir Markučių vietovę, šią valdą iš Igno Godlevskio įsigijo geležinkelio inžinierius ir pirmosios per Lietuvą ėjusios geležinkelio linijos statytojas Aleksejus Melnikovas. Jis ėmėsi statyti dvarą savo šeimai, o dvaro sodyba išliko iki mūsų dienų. Ją sudarė nemažai pastatų: gyvenamasis namas, tarnų namelis, arklidės paukštidė, duonkepė, ledainė ir kt., tačiau mūsų dienas pasiekė tik du pastatai: gyvenamasis namas ir Šv. Varvaros namų cerkvė.

Markučių dvaro valdą kaip kraitį 1875 m. pirmųjų vedybų proga gavo vyriausioji A. Melnikovo duktė Varvara, kuri šį dvarą valdė 60 metų iki pat savo mirties. Antrą kartą Varvara Melnikova ištekėjo už garsaus rusų poeto A. Puškino sūnaus Grigorijaus. Sutuoktiniai viename iš Markučių dvaro kambarių sukūrė poeto A. Puškino kampelį, kuriame buvo eksponuojami asmeniniai poeto daiktai, Grigorijaus atvežti iš Puškinų dvaro Michailovkojėje. Tiek sutuoktinių sukurtą poeto kampelį, tiek Melnikovų ir Puškinų laikų dvaro kambarių interjerus Markučių dvaro muziejuje galima pamatyti ir šiandien. 

Addresas:
Subačiaus g. 124, Vilnius 11345Google Maps
Telefono nr.:
Darbo laikas:

III-VII: 10:00-17:00
I, II: nedirba

Kaina:

€3 suaugusiems
€1,50 moksleiviams, studentams, senjorams
€2 edukacijoms
Nemokamai su „Vilnius Pass”