15:00-16:00 „Shigin“ dainuojamosios poezijos pasirodymas/koncertas
Organizuoja Japonijos ambasada
Kaip skamba japoniškas eilėraštis? Išgirskite išskirtinį pasirodymą. Japonijos ambasadoriaus žmona Yuko Yamasaki ne tik papasakos apie „Shigin” – japoniško eilėraščio, perskaityto japonų kalba, spektaklį, kurio metu yra specialiai išdainuojami japonų senoviniai eilėraščiai, – bet ir pati padainuos. Jūs taip pat turėsite galimybę patys pabandyti išdainuoti japoniškų eilėraščių. Drąsiau – jūsų laukia išskirtinė patirtis.
16:00-17:00 Japoniškos arbatos ruošimo ir gėrimo ceremonija
Organizuoja Japonijos ambasada
Savo akimis pamatykite retą reginį – japonišką arbatos ceremoniją, dar kitaip vadinamą arbatos keliu. Japonijos ambasados darbuotojai papasakos apie šią seną tradiciją, kuri rašytiniuose šaltiniuose minima jau IX a. Renginyje sužinosite ne tik apie arbatos ruošimui reikalingus įrankius, žaliosios „Matcha“ arbatos miltelius ar paruošimo techniką, bet ir išgirsite legendų bei patys paragausite ypatingosios arbatos, kuria mėgavosi ir Japonijos imperatoriai.
17:00-18:30 Aurelijaus Zyko knygos „Japonijos spalvos ir skoniai“ pristatymas
Organizuoja MB „Azija LT“, Kauno-Japonijos draugystės asociacija ir leidykla „Aukso pieva“
Aurelijus Zykas, ,,Azija LT" įkūrėjas, Kauno-Japonijos draugystės asociacijos prezidentas ir VDU docentas, Japonijoje praleido ketverius metus. Savo patirtį jis sudėjo į naują knygą „Japonijos spalvos ir skoniai“. Japoniško savaitgalio metu autorius kviečia jus susipažinti su nuostabiu, įvairiapusiu ir turtingu Japonijos kultūriniu paveldu, pažinti žmones, japonišką gyvenimo būdą. Susitikite su knygos autoriumi ir išgirskite kvapą gniaužiančių ir prajuokinančių pasakojimų bei užduokite rūpimus klausimus.
18:30-20:00 Sudėtingas, kartu ir paprastas,rūbas – japoniškas kimono
Organizuoja Japonijos agentūra „Yukari“
Paslaptingąjį kimono – tradicinį japonių drabužį – tikriausiai esate matę filmuose ar nuotraukose iš Japonijos. Apie šį egzotišką drabužį sklando daug mitų. Daugiasluoksniais spalvingais šilkiniais rūbais pasipuošusios japonės iki šiol kausto dėmesį. Grožimės ir stebimės jų elegancija, grakštumu ir subtiliu paprastu grožiu. Norite sužinoti apie šį rūbą daugiau?
Visos kimono dalys, matomos ir nematomos smulkmenos, jų rūšys, raštai, spalvos, simboliai, diržai obi ir kiti saviti aksesuarai turi savo reikšmę. Ne mažiau svarbios ir šio rūbo rengimosi taisyklės bei dėvėjimo subtilybės. Esate girdėję, kad kimono apsirengti sudėtinga ir ilgai užtrunka? Pamatykite gyvai, ar tai yra tiesa, ir stebėkite, kaip savo paslaptis atskleis šis nuostabus rūbas! Kimono paslaptimis dalinsis japonologė Gabija Kaunelienė.
20:00-21:00 Japonų kovos meno Kyudo demonstracija
Organizuoja Lietuvos Kyudo Federacija
Pirmieji samurajai buvo lankininkai, todėl besidomintiems japonų kovos menais bus įdomu sužinoti apie Kyudo – „lanko kelią“. Pasaulio čempionato IV-osios vietos laimėtojai Aurelija Vosylė (3. Dan) ir Vitalijus Bertašius (3. Dan) papasakos apie šį seną japonų kovos meną, kuris pasižymi elegancija, susikoncentravimu, tikslumu, greičiu ir jėga. Galėsite iš arti pamatyti ypatingą lanką su strėlėmis bei Kyudo aprangą, patys pajusti, kaip smarkiai gali būti įtemptas lankas.
21:00-22:00 Gongų koncertas
Atlikėjai Artūras Arti ir Justas Orlakas
Skambant gongams pasinersite į Visatos garsus, į tą beribį kosmosą, kuriame atsiveria magiška būtis, praplečianti mūsų sąmonę ir pradedanti vidinį sielos šokį. Atsiverkite Visatos garsams ir patirkite magiškos esaties skonį. Tai sakralių garso vibracijų kelionė, kurią išgyvensite visa savo esybe. Ramybę ir harmoniją skleidžiančių garsų pasirodymą sukurs gydomojo garso praktikai Artūras Arti ir Justas Orlakas.
12:00-13:00 Nepaprasti japono nuotykiai Lietuvoje 1939–1940 m. Arba, ką reiškia Sugihara
Organizuoja Vytauto Didžiojo universitetas, Humanitarinių mokslų fakultetas, Istorijos katedra, dr. Linas Venclauskas
Dr. Linas Venclauskas, Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ atstovas, pasiūlys atidžiau pažvelgti į išskirtinę Čijunės Sugiharos asmenybę ir veiklą.
Susitikimo metu sužinosite, ką japonai mano apie ikikarinę Lietuvą, susipažinsite su Čijunės Sugiharos istorija. Kaip šis japonų diplomatas atsirado Lietuvoje? Kaip intriguojantis žvalgybininko darbas virto išskirtine karo pabėgėlių gelbėjimo operaciją, Č. Sugiharai ir Nyderlandų garbės konsului Janui Zwartendijui atnešusiai pasaulinį pripažinimą? Jūsų laukia ir daugiau įdomių istorijų apie to meto Lietuvą. Juk iki 1940 m. vasaros suvereni Lietuva jau buvo atlikusi išskirtinį veiksmą priimdama II pasaulinio karo pabėgėlius iš Lenkijos ir trumpam virtusi Šiaurės Kasablanka…
13:00-14:00 Kimono pristatymas
Organizuoja Japonijos ambasada
Be tradicinio japoniško drabužio – kimono – Japonija tiesiog neįsivaizduojama. Juos vilkėjo ne tik moterys, bet ir samurajai. Įsigyti tradicinį kimono toli gražu gali ne kiekvienas – tai prabangus rūbas. Šie tradiciniai rūbai siuvami iš rankomis marginto šilko ir turi daugybę detalių bei aksesuarų. Ar žinojote, kad brangiausiam pasaulyje kimono „Junihitoe“ yra beveik 1000 metų senumo ir sveria apie 20 kg? Sužinokite kimono istoriją ir išgirskite apie jo kūrimo ir dėvėjimo tradicijas.
14:00-15:00 Japonų literatūra ir japonų kalba
Organizuoja Japonijos ambasada
Ar žinote, kad japonai naudoja net tris rašto sistemas – hiragana, katakana bei hieroglifus? Susitikite su VDU japonų kalbos dėstytoja Simona Kumpe, japonologe. Ji papasakos ne tik apie ypatingą vertėjos darbą, bet ir apie pačią japonų kalbą.
15:00-16:00 Viktorina Japonijos tema
Organizuoja Japonijos ambasada
Ką žinote apie Japoniją? Kiek salų sudaro Japoniją? Kiek žmonių gyvena Tokijuje? Išbandykite savo jėgas ir sudalyvaukite smagioje viktorinoje.. Tolimoji Japonija yra tokia egzotiška, kad įdomybių tikrai netrūks. Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas Arvydas Kumpis užduos klausimus, į kuriuos ieškant atsakymo tikrai teks pasukti galvą. Bet užtat pergalės džiaugsmas bus dar didesnis.
16:00-17:00 Nuotaikingas pasakojimas: savo išmanumu pasaulyje garsėjantys japoniški tualetai
Organizuoja Japonijos agentūra „Yukari“
Užsukus į tualetą Japonijoje gali kilti klausimas – ar čia tualetas, ar ateivių laivas. Japoniški tualetai pasaulyje garsėja savo išmanumu. Nuostabą kelia mygtukų įvairovė, warmlet ir washlet funkcijos, Japonijoje netgi rasite tualetų muziejų. Keista? Įdomu? Ateikite į paskaitą! Apie tualetų etiketą Japonijoje papasakos japonologė, Japonijos agentūros „Yukari“ įkūrėja Gabija Kaunelienė.
17:00-18:00 Pasakojimas apie piligriminę kelionę po 88-ias Japonijos šventyklas
Organizuoja Japonijos ambasada
Keliautojas Evaldas Karalius beveik du mėnesius pėsčiomis keliavo po Japoniją aplankydamas 88 šventyklas. Šios šventyklos išsidėsčiusios japonams itin reikšmingame piligriminiame kelyje, besidriekiančiame 1200 kilometrų. Kiekvienoje šventykloje yra gaunamas antspaudas, o tie, kurie surenka juos visus, tampa kelio ambasadoriais. Išgirskite Evaldo Karaliaus pasakojimą apie piligrimystę tolimojoje Japonijos Šikoku saloje. Daugiau nei 1000 metų senumo kelias yra įspūdingas ne tik savo šventyklomis, bet ir gamta – kalnuotos vietovės atima žadą. Tad susipažinkite su išskirtiniu maršrutu.
18:00-19:00 Japonijos festivalių kultūra
Organizuoja VDU japonistikos klubas HASHI
Japoniją galima vadinti festivalių šalimi, juk išties spėjama, kad Japonijoje jų yra virš šimto tūkstančių! Nors vieni didžiausių festivalių, kaip Kioto „Amžių festivalis“ ar Saporo „Sniego festivalis“ yra itin įžymūs, bet šie tėra labai maža didžiulės japoniškų festivalių šeimos ir kultūros dalis. Japonijos festivaliai pasižymi begaline įvairove ir nemaža dalis jų vyksta metai iš metų, pritraukdami minias lankytojų, nesvarbu ar festivalis organizuojamas didmiestyje ar mažo miestelio šventykloje. Taigi, šio pristatymo metu išgirsite apie Japoniškų festivalių istoriją, įvairovę bei subtilybes.
Japonijos festivalių kultūrą pristatys Tomas Juodsnukis
19:00-20:00 Japonijos „vietinio maisto“ kultūra
Organizuoja VDU japonistikos klubas HASHI
Veikiai, apie vieną ar kitą Japonišką patiekalą girdėję esame visi, tačiau ar esi girdėjęs apie tai, kad bene kiekvienas Japonijos regionas ar net miestas turi savitus patiekalus ar užkandžius? Būtent tai yra priežastis kodėl japonai dažnai jau žino kokių lauktuvių prašys draugų šiems išvykus vieno ar kito regiono bei miesto link. Pristatymo metu susipažinsite su trumpa Japonijos maisto istorija ir išgirsite apie regionams būdingus patiekalus ir užkandžius bei „vietinio maisto“ kultūrą Japonijoje.
Japonijos „vietinio maisto“ kultūrą pristatys Žygimantas Vaičius
11:00-12:00 Demonstracinė pamoka: ikebanos menas – gėlių komponavimas japonišku stiliumi
Organizuoja MB „Sakuros kelias“
Ikebana – japoniškas žodis, reiškiantis „gyvos gėlės“, tai yra japoniškas gėlių komponavimo menas. Užsiėmimas šiuo menu taip pat yra ir viena iš meditacijos formų, kai susikoncentruojama į šią dabarties akimirką, pasirenkant augalus ne tik pagal jų grožį ir komponavimo taisykles, bet ir pagal nuojautą: kūno, jausmų, minčių reakcijas.
Renginio metu išgirsite trumpą pasakojimą apie Ikebanos atsiradimo istoriją, sužinosite Ikebanos komponavimo taisykles, bei pamatysite, kaip vieną iš Ikebanos stilių - MORIBANĄ - pasigaminti pačiam: keramikinėje žemoje vazoje su KENZAN metaliniu laikikliu, sukurtu japonų specialiai augalų komponavimui.
12:00-13:00 Paroda „100 Japonijos kadrų“
Fotografė Alina Akcijonaitienė
Japonija, tai didžiausi pasaulio miestai ir moderniausios technologijos, tačiau čia naujovės darniai sugyvena su senąja kultūra. Tarp dangoraižių pamatysi įsispraudusias šventyklas ir sutiksi japonus vaikštančius su tautiniais rūbais. Tolimųjų Rytų kultūra, malonūs ir šilti žmonės užburia kiekvieną.
Nuotraukos iš fotografės kelionės po Japonija bus rodomos ekrane.
13:00-14:00 Japonų kovos meno Dziudo parodomoji treniruotė
Organizuoja sporto klubas „Viesulas“.
Susipažinkite su japonų kovos menu dziudo. Tai – efektyvi kūno ir dvasios harmonijos subalansavimo programa. Klubo „Viesulas“ treneriai pademonstruos, kaip vyksta dziudo kovos meno treniruotės. Sužinosite, kaip dziudo padeda geriau atskleisti žmogaus galimybes, stiprina sveikatą ir funkcines galias. Treniruotės ugdo ištvermingumą, dėmesingumą, gerina fizinę būklę ir koordinaciją, padeda sumažinti kasdieninę įtampą ir agresiją, taip pat formuoja asmenybę.
14:00-15:00 Japonų kovos meno Aikido demonstracija
Organizuoja aikido mokykla „Aidas“
Susipažinkite su aikido – šiuolaikiniu Rytų kovos menu, laikomu vienu gražiausių Japonijos kovos menu. Pagrindinė aikido užduotis – susilieti su priešininko, puolančiojo, judesiu ir jį pratęsti, kontroliuojant ir nukreipiant energiją. Aikido mokyklos „Aidas“ mokytojai ne tik papasakos apie aikido kovos meną, bet ir atskleis jo paslapčių. Ši mokykla yra oficialiai pripažinta pasaulinio Aikido centro Hombu Dodzio (Tokijas) ir sudaro puikias sąlygas tobulėti visiems norintiems praktikuoti aikido ir besidomintiems Japonijos kovos menų kultūra.
15:00-16:00 Demonstracinė pamoka: ikebanos menas – gėlių komponavimas japonišku stiliumi
Organizuoja MB „Sakuros kelias“
Ikebanos kompozicija atspindi grožį asimetrijoje ir savipakankamumą minimalistinėje erdvėje, kuriai užpildyti užtenka trijų pagrindinių augalų. Kaip ir viskas Japonijoje turi savo prasmę ir reikšmę, taip ir augalai ikebanose – jie yra simbolinis žmogaus, žemės ir dangaus atspindys.
Renginio metu išgirsite trumpą pasakojimą apie Ikebanos atsiradimo istoriją, sužinosite Ikebanos komponavimo taisykles, bei pamatysite, kaip vieną iš Ikebanos stilių - MORIBANĄ - pasigaminti pačiam: keramikinėje žemoje vazoje su KENZAN metaliniu laikikliu, sukurtu japonų specialiai augalų komponavimui.
16:00-17:00 Bonsai menas
Organizuoja Lietuvos Bonsai Asociacijos prezidentas Kęstutis Ptakauskas
Bonsai menininkas Kęstutis Ptakauskas, „Ryto rasos“ sodo Alytuje įkūrėjas, knygos autorius, už nuopelnus skleidžiant japonų kultūrą pasaulyje Japonijos vyriausybės apdovanotas „Tekančios saulės ordinu su sidabro spinduliais“, pristatys įmantrią asmeninę bonsų kolekciją, papasakos ir pamokys, nuo ko reikėtų pradėti žengiant pirmuosius žingsnius norint užsiauginti šį japonišką medelį.
17:00-18:00 Japonų kovos meno Kendo demonstracija
Organizuoja Kyumeikan Kendo mokykla
Dėmesio! Demonstracija neįvyks. Vietoj jos bus rodomas japonų muzikos grupės „YeYe“ koncertas.
Jei kada norėjote tapti samurajumi, kendo (jap. „kardo kelias“) – senųjų tradicinių japonų kovos su kardais pagrindu sukurta šiuolaikinė kovos meno rūšis – kaip tik jums. Pamatykite, kaip atrodo kendo dvikova ir galbūt patys norėsite šio meno išmokti. Juk kendo praktiką pagrindžiantys filosofiniai principai ir treniruočių pobūdis, nepriklausomai nuo tautybės ir įsitikinimų, leidžia traktuoti kendo kaip valingųjų asmenybės charakterio savybių bei moralinių vertybių ugdymo priemonę.
Viešų renginių metu nepamirškite dėvėti apsauginių kaukių.
K. Sirvydo skveras
Google Maps
2020-08-28 15:00-22:00
2020-08-29 12:00-18:00
2020-08-30 11:00-18:00
Nemokamai