Pačioje Vilniaus širdyje, senamiestyje, yra įsikūręs Senasis arsenalas, priklausantis Lietuvos nacionaliniam muziejui.
Senojo arsenalo Lietuvos archeologijos ekspozicijoje „Lietuvos proistorė“ pristatoma daugiau kaip 4 tūkstančiai archeologinių radinių. Tai unikalūs baltų kultūros pavyzdžiai, reprezentuojantys Lietuvos kultūrą nuo pirmųjų gyventojų pasirodymo šalies teritorijoje XI tūkstantmetyje pr. Kr. iki Lietuvos valstybės susikūrimo XIII amžiuje.
Pirmoje ekspozicijos salėje, „Lietuva iki Kristaus“, seniausi paleolito ir mezolito laikotarpio radiniai supažindina su pirmųjų Lietuvos gyventojų darbo įrankiais ir ginklais. Vėlyvajam neolitui atstovauja įspūdinga Pamarių kultūros keramika iš Nidos gyvenvietės. Eksponuojami žalvario amžiaus pirmieji importiniai metaliniai dirbiniai, ankstyvojo geležies amžiaus urnos iš laidojimo paminklų.
Antroji ekspozicijos salė, „Lietuva iki valstybės susidarymo“, apima daugiau kaip tūkstančio metų pokristinės eros istoriją. Lietuvių tautos etninė istorija pristatoma per atskirų baltų genčių – lietuvių, jotvingių-sūduvių, aukštaičių, sėlių, žiemgalių, žemaičių, skalvių, lamatiečių, kuršių – archeologinius radinius ir laidosenos papročių kaitą.
Remiantis archeologiniais tyrinėjimais manoma, kad Vilniaus senamiestyje, vietoje, kurioje šiuo metu ir yra, pilies arsenalas stovėjo jau XV a., Lietuvos didžiųjų kunigaikščių Vytauto ir Kazimiero laikais. Vėliau arsenalas sunyko, pradėtas atstatyti 1507 m., Žygimantui Senajam tapus Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu.
Arsenalo pastatų išvaizda mažai tesikeitė iki pat 1834 m., kai jie buvo Rusijos karinio štabo inžinierių inventorizuoti ir pertvarkyti. Senojo arsenalo rytinis korpusas pritaikytas caro armijos artilerijos sandėliui, šiaurinis – kareivinėms ir sandėliui, o vakarinis – karininkų butams.
Senasis arsenalas buvo perstatytas ir XX a. pradžioje, didžioji jo dalis sugriauta per Antrąjį pasaulinį karą. 1987 m. atkurtas Senojo arsenalo rytinis korpusas buvo pritaikytas Dailės muziejaus reikmėms, 1997 m. atkurti Senojo arsenalo šiaurinis ir vakarinis korpusai. 2000-aisiais metais Vilniaus žemutinės pilies Senojo arsenalo šiauriniame korpuse, dviejose salėse, įrengta archeologijos ekspozicija „Lietuvos proistorė“.
II-VII: 10:00-18:00
I: nedirba
Valstybinių švenčių dienomis muziejus nedirba
4 € suaugusiems
2 € moksleiviams, studentams, senjorams
Nemokamai su „Vilnius Pass”